Otopratik Logo
close hamburger menu
Travers Nedir?

Travers Nedir?

Bazı parçalar var ki onlar otomobilin temel yapısını oluşturur ve aracın en önemli parçaları arasında yer alır. Travers ise, otomobilin en önemli parçalarına gösterilebilecek ilk örneklerden biridir. Traversler, aracın ön takım parçaları adı verilen sisteminin sabitlendiği özel bölüme verilen addır. Motorun alt kısmında yer alan travers,  motor ve şanzıman takozlarının sabitlenmesini sağlar. Travers, farklı parçaları bir arada tutabilme özelliği taşıdığı için üretiminde dayanıklı malzemeler kullanılır. Travers ile ilgili merak ettiğiniz pek çok sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Travers Kelimesinin Anlamı Nedir?

Travers, araçlarla ilgili kullanılan özel terimler arasında bulur. Peki, travers nedir? Traversin Türkçe ismi, motor alt beşiği olarak ifade edilebilir. Bu parça otomobillerde ön ve arkada olmak üzere iki farklı parçanın birleşmesinden oluşur. Aynı zamanda bu parçanın uçları otomobilin şaselerine bağlı konumdadır. Travers, araçlarda yer alan bir parça olmasının yanı sıra benzer bir işlev üstlenen trenlerde ve başka araç modellerinde de yer alır. 

Travers Ne İşe Yarar?

Travers Ne İşe Yarar?

‘’Travers ne işe yarar?’’ sorusuna detaylı şekilde yanıt verilebilir.  Araçların temel yapı taşları arasında yer alan traver oldukça önemli bir görev üstlenir. Bu parçalar aracın olmazsa olmaz parçaları arasında da gösterilebilir. Traversler, araçta yer alan ön takım parçaları adı verilen parçaların bir arada sabit bir şekilde tutulmasını sağlar.  Travers aynı zamanda farklı çeşitlerdeki malzemeleri bir arada tutabilme özelliğine sahiptir. Travers sahip olduğu bu özelliğini ise, çok sağlam olan malzemelerden meydana gelmesinden kazanır. Aracın altında yer alan şanzıman takozlarının da sabit bir şekilde kalmasını travers sağlar.

Otomobillerde Travers Neden Arızalanır?

Traversler, oldukça sağlam bir malzemeden yapıldığı için kolay kolay ve sık bir şekilde arıza veren parçalar değildir. Araç bakımını düzenli olarak yaptırarak travers arızasını engelleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra farklı pek çok nedenle travers arızaları meydana gelebilir.
Bu parçanın tamir edilmesi ya da zamanla değişmesi gerektiğinden kaynaklanmaktadır. Ancak otomobillerde kolay kolay travers değişimi söz konusu olmaz. Araçlarda travers parçasının ne anlama geldiğinin ve ne işe yaradığının bilinmesi oldukça büyük önem taşır. Böylelikle meydana gelebilecek arızalar rahatlıkla belirlenebilir. Traversin tamirinin gerekli olduğu arızalar durumları da mevcuttur. Travers tamirinin gerekli olduğu arıza durumlarına aşağıdaki gibi örnek verilebilir;
Çok uzun bir süre kullanılmış olan araçların bazı parçalarında eskime kaynaklı zamanla arıza durumu gözlemlenebilir. Traverslerde de oksitlenme sonucunda bazı yıpranmalar oluşmaktadır. Alınan çok ağır darbeler kaynaklı veya trafik kazaları sonucunda traverste bükülme, eğilme gibi durumlar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda traversin tamir edilmesi gerekir.

Otomobillerde Travers Neden Arızalanır?

Travers Arızası Durumunda Ne Yapmalı?

Travers arızası meydana geldiğinde, duruma hızlı şekilde çözüm bulabilmek adına, size en yakın konumda yer alan Otopratik servisini tercih edebilirsiniz. Aracınızı servise götürmek için oto servis randevusu alabilirsiniz. Arıza durumunda maliyeti önceden öğrenmek için oto servis fiyat listesine göz atarak fiyatlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.