Otopratik Logo
close hamburger menu
Triger kayışı arıza belirtileri nelerdir?

Triger kayışı arıza belirtileri nelerdir?

Triger Kayışı Arıza Belirtileri Nelerdir? 

Otomobillerin güvenliği ve konforu açısından kimi başlıklar oldukça önemlidir. Bunlardan biri de her geçen gün sıklıkla merak edilen konulardan biri olarak “Triger kayışı ne işe yarar?” sorusudur. Triger kayışı, otomobil motorlarında krank milini ve eksantrik miline bağlamak için kullanılan bir kayıştır. Eksantrik mili sabitken krank milinin dönmesini triger kayışı sağlar. Ayrıca öte yandan bir motorda valflerin açılıp kapanmasını senkronize etmek için kullanılır. Bir triger kayışı arızalanırsa, motorda ciddi hasara neden olabilir. Triger kayışı arıza belirtilerini bilmek ve böyle bir durum ortaya çıktığında mutlaka gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Triger Kayışı Arıza Belirtileri

Triger Kayışı Nedir?

Otomobillerde birçok karmaşık mekanizma vardır. Ancak kimi parçaların güvenlik açısından oldukça önemli bir unsur olduğunu bilmek gerekir. Aracın düzgün çalışmasını sağlayan triger kayışı ile ilgili bir çok konu merka edilmektedir. Peki triger kayışı ne işe yarar? Triger kayışı, krank milinin dönüşünü eksantrik mili ile senkronize etmek için kullanılan bir kayıştır. Kayış motorda bulunur ve motoru çalıştıran krank milini döndürmekten sorumludur.

Triger Kayışı Arıza Belirtileri

Triger kayışı otomobilin motorunun düzgün çalışması için bu kadar önemliyken arızalandığı durumlarda ne yapılması gerektiğini bilmek ve alanında uzman kişilerin desteğini almak önemlidir. Peki triger kayışı arıza belirtileri nelerdir?

Triger kayışı motorunuzun önemli bir parçasıdır. Motoru çalıştıran krank milini döndürmekten sorumludur. Bu kemer kırılırsa, aracınıza zarar verir. Bunun birkaç belirtisi vardır, ancak en belirgin olanı motorun çalışmamasıdır. Diğer belirtiler arasında tıkırtı sesi, yanık kokusu ve güçlü bir soğutma sıvısı kokusu bulunur. Triger kayışı arızası ciddi bir sorundur. Bir triger kayışı arızasından şüphelenirseniz mümkün olan en kısa sürede tamir ettirmeniz önemlidir. 

Triger kayışı arıza belirtileri şunlardır:

  • Motor düzensiz çalışır ve durur.
  • Motor rölantide çalışır.
  • Motordan vuruntu sesi gelir.
  • Motor çalışırken sarsıntı hissedilir.

Triger Kayışı Arızasının Nedeni Nedir?

Triger Kayışı Arızasının Nedeni Nedir?

Triger kayışı arızası, birçok araç sahibini etkileyen bir sorundur. Birçok farklı semptom olduğu için tespit etmek her zaman kolay değildir. Triger kayışı arızasının nedeni genellikle krank mili ile ilgili bir sorundur. Bu sorunu yaşamamak için aracınızın motorunu ve triger kayışını düzenli olarak kontrol ederek iyi durumda olduklarından emin olmalısınız. Bu sorunun herhangi bir belirtisini fark ederseniz, aracınızı hemen bir tamirciye kontrol ettirmelisiniz. Triger kayışı değişimi hakkında detaylı bilgiye ulaşmak ve fiyat listesine göz atmak için zaman kaybetmeyin. 

Triger kayışı arızalanırsa, motorun valfleri doğru sırayla açılıp kapanmaz. Triger kayışı arızalı ise, motor çalışıp pürüzlü çalışabilir veya motor hiç çalışmayabilir. Yolda kalma problemlerine yol açabileceği için aracınızda böyle bir sorun olduğunu düşünüyorsanız mutlaka Otopratik profesyonellerinden destek almalısınız. Uzun yıllar boyunca tecrübe kazanmış ve alanında eğitimli ekibi ile hizmet veren Otopratik oto servis ücretleri hakkında hemen bilgi sahibi olabilirsiniz. Triger kayışı ile ilgili herhangi bir problemin kesin çözümü için oto servis online randevu sistemi üzerinden randevu alarak Otopratik bayilerinden kaliteli hizmet alabilirsiniz.