Otopratik Logo
close hamburger menu
Triger Kayışı Ne Zaman Değişir?

Triger Kayışı Ne Zaman Değişir?

Triger Kayışı Ne Zaman Değişir?

Araçlar içerisinde yer alan parçaların belli bir kullanım ömürleri vardır. Kullanım ömrü, parçadan parçaya değişir. Bunun yanı sıra, araç parçalarının üretiminde kullanılan materyaller de kullanım ömürlerini doğrudan etkiler. Üretildiği materyale ve araç kullanımına bağlı değişim zamanı gerektiren parçalardan biri de triger kayışıdır. Bu durumda kişiler triger kayış değişimi ve fiyatları arayışına girer. Yazımızın devamında triger ne zaman değişir, triger kayışının değişimi ne sıklıkla yapılmalıdır gibi farklı sorularınıza cevap bulabilirsiniz. 

Triger Kayışı Ne Zaman Değişir?

Triger Kayışı Ne Zaman Değişir?

Triger kayışı zaman içerisinde değiştirilmesi gereken parçalar arasında yer alır. Fakat triger kayışını değiştirilmesi için kullanım ömrünün dolmasını beklemeye gerek yoktur. Triger kayışının değiştirilmesi uzmanlar tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Çünkü değişim öncesinde gerekli kontrol ve uygulamaların yapılması gerekir. Bu kontrol süresi ise aracı servise götürdüğünüz süreye kadar yapılan kilometreye göre belirlenir. Peki, triger kayışı kaç binde değişir? Araç sahipleri üç yıldan kısa bir süre içerisinde 90 bin kilometreyi geçtiyse, triger kayışı için gerekli kontrollerin yapılması önerilir. Bu durumda, triger kayışı kontrol edilir ve gerek duyulursa değiştirilebilir. Triger ne zaman değişir sorusuna bu bilgiler dahilinde üç yılda bir şeklinde cevap verilebilir.  

Triger Kayışı Ne Zaman Değişir?

Triger Kayışı Değişimi Nasıl Yapılır?

Triger kayışı değişimi komplike ve yer yer karışık bir uygulamadır. Özel değişim araçları olmadan triger kayışını değiştirmek çok olası değildir. Fakat bu durum uygulamadan uygulamaya değişir. Öncelikle triger kayışı değişiminde, zamanlama işaretlerinin doğru şekilde olup olmadığı kontrol edilmelidir. TDC krank mili göstergesi takip edilmelidir. Tüm kontroller akabinde değişecek triger kayışı yerinden çıkarılabilir. Ardından, yeni kayış kasnaklar üzerine dikkat şekilde yerleştirilir. Bu noktada kayışın bulunduğu konumda zorlanıp zorlanmadığı kontrol edilir. Kullanılmış triger kayışı yeniden araca monte edilmez. Bu nedenle gerginlik değeri bu aşamada yeni kayış için yeniden ölçülür. Ardından, gergi ayarlama civatası yavaş hareketlerle gevşetilir. Çünkü bu işlem sırasında kayışa karşı geri bir esneme olması önemlidir. Gergi genelde yay ile birlikte sabitlenir. Bu noktada araç üreticisi farklı bir metod öneriyor ise buna göre işleme devam etmek gerekir. Krank mili en az olacak şekilde iki defa tamtur döndürülür. Bu işlem, kayışta olabilecek genişlemeleri gidermek amacıyla yapılır.

Triger Kayışı Değişimi İçin Ne Yapmalı?

Triger kayışı ne zaman değişmeli sorusunun yanıtı merak ediliyor. Triger kayışının değişim süreleri olası kazalar veya yaşanan aksaklıklar nedeniyle değişiklik gösterebiliyor. Aynı zamanda triger kayışının dikkat gerektiren önemli bir parça olması, bu işlemin uzmanlarca yapılmasını gerektiriyor. Bu nedenle triger kayış değişimi için size en yakın Otopratik noktasına gidebilirsiniz. Öncesinde kolayca online olarak oto servis randevusu alabilirsiniz. Aracınıza işlem yaptırmadan önce bilgi sahibi olmak için pratik bir biçimde oto servis fiyat listesini de inceleyebilirsiniz.