Otopratik Logo
close hamburger menu
V Kayışı Ne Zaman Değişir?

V Kayışı Ne Zaman Değişir?

V Kayışı Ne Zaman Değişir?

V kayışı motorun hayati bir parçasıdır. Bu nedenle öncelikle “V kayışı nedir?” sorusunun yanıtını bilmek önemlidir. V kayışı, motor eksantrik milini krank miline bağlayan bir triger kayışıdır. Motora güç aktarmak için kullanılan kauçuk bir kayıştır. Motor gürültü yapmaya başladığında ve araba zor çalıştırıldığında V kayışının değiştirilmesi gerekir. Aracın vuruntu yapmaya başlaması kayışın eskidiğinin ve değiştirilmesi gerektiğinin bir işaretidir. Motordan gelen sesler V kayışının da değiştirilmesi gerektiği anlamına gelebilir. Aracın hızlanması sırasında motor gıcırtılı bir ses çıkarmaya başladığında ve aşırı ısınmaya başladığında V kayışının da değiştirilmesi gerekir. Araçlardaki v kayışı her 60 bin kilometrede bir değişmelidir.

V Kayışı Bittiği Nasıl Anlaşılır?

V kayışı, motor eksantrik milini krank miline bağlar. V kayışı aşındığında, formunu kaybettiğinde veya koptuğunda araç yola kalabilir ve kayışın değiştirilmesi gerekir. Böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak için araç bakım işlemleri ihmal edilmemelidir. Doğru zamanda yapılan periyodik bakım işlemlerinde aracın tüm detayları incelenir ve belirti göstermeyen sorunlar dahi tespit edilebilir. 

V Kayışı Bittiği Nasıl Anlaşılır?

V kayışı motorun hayati bir parçasıdır. Genellikle kauçuk veya sentetik malzemelerden yapılmış bir kemerdir. V kayışı gittiğinde motor düzgün çalışmayacaktır. V kayışının bittiğine dair belirtiler aşağıdaki gibidir. 

  • Motorun gürültülü bir şekilde çalışması ve vuruntu yapması
  • Aracın çalışmaya zorlanarak başlaması
  • Motorun çok ısınması
  • Seyir halindeyken motordan ses gelmesi

V Kayışı Ne Zaman Değiştirilmelidir?

V Kayışı Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Motor anormal ses çıkarıyorsa V kayışı da değiştirilmelidir. Öte yandan herhangi bir belirti olmasa dahi V kayışı yaklaşık olarak 60.000 km’de bir mutlaka değiştirilmelidir. V kayışındaki bir sorun, motorun aşırı ısınmasına ve motorun diğer parçalarına zarar vermesine neden olabilir. Beş yılda bir v kayışı kontrol edilmeli ve gerekliyse değişimi yapılmalıdır. V kayışı değişimi alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Otopratik V kayışı değişimi ve triger kayışı değişimi gibi işlemleri uzun yıllar kendi alanlarında deneyim kazanmış profesyonel ekibi ile sizlere sunmaktadır. Önceden belirlenmiş olan oto servis fiyatları ile üstün kalitede hizmet sunan Otopratik müşterilerinin memnuniyetini hedefler. Çözüm odaklı yaklaşımı ile oto servis alanında ihtiyaçlarınıza en doğru ve güvenilir işlemlerle karşılık vermektedir. Aracınızla ilgili bir sorun yaşadığınızda veya gerekli olan bakım ve onarım işlemlerinde Otopratik her zaman sizin yanınızdadır. Oto servis online randevu sistemi üzerinden size uygun gün ve saat için oluşturacağınız randevularda rahat ve konforlu bekleme alanlarında aracınızla ilgili tüm işlemleri güvenilir bir şekilde yaptırabilirsiniz.