Otopratik Logo
close hamburger menu
V Kayışı Nedir?

V Kayışı Nedir?

V Kayışı Nedir?

Otomobil motorunun düzgün çalışmasını sağlayan birçok aksam vardır. Bu aksamların arasından en önemli olanlarından biri V kayışıdır. Krank milinin kasnağının motorun krank miliyle tam olarak aynı hızda döndüğünden emin olmak için V kayışları gereklidir. Krank milinin kasnağı, motorun krank miline bir V kayışı ile bağlanmıştır. V kayışı koptuğunda motor çalışmayı durduracaktır. Krank milinin, motorun krank miliyle aynı hızda dönebilmesi için V-kayışına ihtiyacı vardır.

V Kayışı Ne İşe Yarar? V Kayışı Koparsa Ne Olur?

V Kayışı Ne İşe Yarar? V Kayışı Koparsa Ne Olur?

V Kayışının kopması özellikle araç hareket halindeyken tehlikeli durumlara yol açabilir. Elektrik ihtiyacını karşılayamayan alternatör nedeniyle soğutma sistemi çalışmaz. Bu durum otomobilin motorunun hararet yapmasına neden olur? V kayışının düzgün bir şekilde çalışmaması motorun bozulmasına neden olabileceği için oldukça riskli bir durumdur.

Peki V kayışı ömrü ne kadar? Yeni üretilen araçlarda v kayışı her 60 bin kilometrede bir değişmelidir. Daha eski araçlarda v kayışını daha sık değiştirmek gerekebilir. Öte yandan aracın kilometresi az olsa da ortalama 4 yılda bir v kayışının değiştirilmesi gerekmektedir. Zamanında yapılan periyodik bakım işlemlerin V kayışının durumu incelenerek gerekli görüldüğünde kilometre veya yıl beklenmeden V kayışı değişimi yapılması önemlidir. Böylece aniden ortaya çıkabilecek sorunlara karşı önlem almak mümkündür. 

V Kayışının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

V Kayışı ile Triger Kayışı Aynı Şey Mi?

Karmaşık aksamlardan oluşan aracın her bir parçası ile ilgili bilgi sahibi olmak tüm sürücüler için mümkün olmayabilir. Bu nedenle V kayışı ile triger kayışı arasındaki fark sıklıkla merak edilmektedir.

Triger kayışı bir mekanizma ile kapalı, V kayışı otomobil çalışırken dışardan görülebilmektedir. Bu iki kayışın görev ve işlevleri birbirinden farklıdır. 

V Kayışının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

  • Aracın aküsü uyarı verir veya ekü biter.
  • Motor soğukken dahi motordan ses gelebilir.
  • Direksiyon sertleşir.
  • Aniden araç stop edebilir.

Otopratik alanında uzman ekibi ile aracınızda V kayışı, triger kayışı veya araç yağ ve sıvıların değişimi gibi işlemleri yüksek memnuniyeti hedefleyerek sunmaktadır. Bu nedenle alacağınız hizmetin kalitesi ve fiyatı hakkında sizleri önceden bilgilendirerek sürprizlerle kaşılaşmanızın önüne geçer. Oto servis ücret listesi ile ihtiyacınız olan hizmetin detaylarını ve fiyat bilgisin öğrenebilirsiniz. Böylece alacağınız hizmetin yüksek standartlarından emin olabilirsiniz. Oto bakım alanında ihtiyacınız olan hizmetlere Otopratik’in Türkiye’deki yaygın hizmet ağı ile ulaşabilirsiniz. Siz de zaman kaybetmeden kaliteli ve güvenilir hizmetlere oto servis online randevu sistemi üzerinden Otopratik kalitesi ile ulaşabilirsiniz.