Otopratik Logo
close hamburger menu
Vites Geçişlerinde Takılma Neden Olur Çözümü Nedir?

Vites Geçişlerinde Takılma Neden Olur Çözümü Nedir?

Vites Neden Takılıyor?

Vites geçişlerinde takılma neden olur? Peki vites takılması nasıl çözülür? Vites takılmasını geçirmek için ne yapmalı...Makalemiz, Vites geçişlerinde takılmanın nedeni ve çözümü hakkında.

Araç kullanırken genellikle her şeyin her zaman aynı şekilde tekrarlanmasını bekleriz. Ancak bazen mekanik sorunlar nedeniyle bir şeyler ters gider. Bu durum yıpranmışlık veya mühendislik tasarım sürecindeki hata payı ile açıklanabilir. Bunun güzel örneklerinden biri de vitesin takılması durumudur. Araba kullanırken hızlanma - yokuş çıkma - yokuş inme - yavaşlama ve durma amaçlarına destek olan vites bazen takılır. Peki, vites geçişlerindeki takılmanın nedeni nedir

Vites Takılmasının Nedenleri

Vites Takılmasının Nedenleri

Manuel şanzımanlı araç kullananların yaşadığı bir sorun olan vites takılması halinde sürücü vitesi değiştirdiği halde vites takılır ve değişmez ya da bekleme yapar. Bu, elbette hem sürüş güvenliği hem de sürüş keyfi açısından çok olumsuz bir duruma neden olur. Eğer aracınızda böyle bir sorun varsa hiç vakit kaybetmeden yetkili servis ile görüşmelisiniz. Vites arızasıvites takılmasısorunları için size en yakın Otopratik mağazasından online araç bakım randevusu alabilirsiniz. Alanında eğitimli teknik personelden destek alarak vites geçişlerindeki takılma sorununu çözebilirsiniz. Şimdi, vites geçişlerinde neden takılma oluyor, sorusunun yanıtlarına bakalım...

Vites Geçişlerindeki Takılmanın Nedenleri Listesi

Vites geçişlerinde takılma varsa olası nedenler aşağıdaki gibidir:

  • Debriyaj kutusu ile ilgili problem olabilir
  • Senkromeçlerde sorun olabilir.
  • Senkromeç değiştirme çubuğunda sorun olabilir.
  • Vites kolunu şanzımana bağlayan elemanlarda sorun olabilir. 

Manuel Şanzıman Sorunları ve Vites Takılması

Manuel Şanzıman Sorunları ve Vites Takılması

Manuel vites arızaları  - düz vites arızaları şeklinde de biliniyor olsa da burada doğru terim, manuel şanzıman arızalarışeklinde. Manuel şanzıman arızaları içinde en sık rastlanan ise vites geçişlerinde takılma olmasıdır. 

Şanzıman parçalarındaki mekanik arızalar, vites takılmasının ana nedenidir. Araç, vitese geçmiyor ya da araç, vitese zor geçiyorsa şanzıman arızası akla gelir. Şanzıman kutusunun bakımı ya da şanzıman kutusu kontrolü ile sorun kolayca anlaşılabilir. 

Periyodik Bakım ve Oto CheckUp Önemli!

Pek çok kez, periyodik bakımı ihmal etmeyin ya da  ara sıra oto check up yaptırın gibi tavsiyelerle karşılaşmış olmalısınız. Periyodik bakım yani aracın durumunun düzenli olarak kontrolü ve bazı parçaların yenilenmesi - temizlenmesi - ayarlarının elden geçirilmesi işlemleri, aracın ömrünü uzatır. Oto checkUp yaptırdığınızda ise araçtaki olası sorunlar ya da yakın zamanda çıkabilecek sorunlar önceden fark edilebilir. Erken tespit ile büyük masrafların önüne geçmek mümkün olur. 

 

Oto check up yapıldığında şanzıman sorunları fark edilerek erkenden sorun çözülebilir ya da daha oluşmadan önlenebilir. Bu nedenle düzenli olarak oto check up ve periyodik bakım yaptırmanızı öneriyoruz. Böylece büyük masrafların önüne geçebilirsiniz.