Otopratik Logo
close hamburger menu
Yağ Lambası Neden Yanar?

Yağ Lambası Neden Yanar?

Yağ Lambası Neden Yanar?

Kontrol panelindeki yağ ışığı her zaman yağın düşük, sızdıran veya kirli olduğu anlamına gelmez. Bunun yerine, yağ basınç sensörünüN veya gönderme ünitenizin arızalı olduğu anlamına gelebilir. Gösterge panelindeki motor yağı ışığı yanarsa, aracınızın yağ basıncı düşük olabilir. Yağ basıncındaki bu düşüş, arızalı bir sensör, düşük yağ seviyesi veya yağ pompasıyla ilgili bir sorun gibi bir dizi şeyin işareti olabilir. Arabanız yağ lambasını yakıyorsa bu durum acilen ilgilenilmesi gereken bir konudur. Bu ışık, yalnızca yağ basıncı artık tehlikeli bir düzeye geldiğinde yanar. Bu da motora zarar verme riskiniz olduğu anlamına gelir. Yağ Işığı açıkken aracı sürmemelisiniz, bu motorunuza daha fazla zarar verebilir. Yolun kenarına çekin ve motoru kapatın. Motor yağı ışığınız yandığında, aracı kenara çekmek ve motoru durdurmak için güvenli bir fırsat aramalısınız. Ardından alanında uzman kişilerden destek olmanız gerekmektedir.

Araçlarda Yağ Lambası Ne Anlama Gelir?

Araçlarda Yağ Lambası Ne Anlama Gelir?

Arabalardaki yağ lambası, genellikle motor yağ basıncı tehlikeli derecede düşük bir seviyeye düştüğünde yanan bir uyarı lambasıdır. Motorda daha fazla hasara yol açabileceğinden, bu ışık yanarsa sürüşe devam edilmemesi önemlidir. Düşük yağ seviyeleri, arızalı bir yağ basınç sensörü veya yağ pompasıyla ilgili bir sorun gibi, yağ basıncının düşmesinin birkaç nedeni vardır.

Otomobillerde Yağ Lambası Ne İşe Yarar?

Arabalardaki yağ lambası, sensör yağ basıncında bir eksiklik tespit ettiğinde tetiklenir. En yaygın neden, yağın çok hızlı yanması veya yağ sızdırması gibi çeşitli nedenlerle oluşabilen düşük yağ hacmidir. Yağ uyarı ışığı yanıyorsa veya yanıp sönüyorsa ve motorunuzdan bir tık sesi geliyorsa, arabanızdaki yağın hemen doldurulması gerekebilir. Yağ Işığı açıkken aracı sürmemelisiniz, bu motorunuza zarar verebilir. 

“Yağ basıncı ikaz ışığı yanıyorsa ne yapılır?” sorusu da sıklıkla akıllara gelen bir sorudur. Arabalarda yağ lambası ışığı, arabadaki yağ basıncı düştüğünde yanan önemli bir ikaz ışığıdır. Yağ basıncındaki bu düşüş, düşük yağ seviyesi, kirli yağ filtresi veya yağ pompasındaki bir sorun gibi bir dizi farklı sorundan kaynaklanabilir. Bu uyarı lambası yanarsa, herhangi bir motor hasarını önlemek için hemen harekete geçmek önemlidir. İlk adım, yağ seviyesini kontrol etmek ve gerekirse daha fazlasını eklemektir. Yağ ekledikten sonra ışık yanmaya devam ederse, daha fazla teşhis için aracı bir tamirciye götürmeniz gerekebilir.

Otomobillerde Yağ Lambası Ne İşe Yarar?

Yağ Olduğu Halde Yağ Lambası Neden Yanar?

Araçlarda yağ basıncı düşükse yağ lambası yanar. Bu, düşük yağ seviyeleri, arızalı bir yağ basınç sensörü veya yağ pompasındaki bir sorun gibi çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Aracınızın yağ lambası yanıyorsa en kısa zamanda bir tamirciye götürüp kontrol ettirmelisiniz. Durumun kaynağı yağın sızıntıyla dışarı akması veya yağ lambasının bozuk olması olabilir.

Yağ Lambası Yandıktan Sonra Kaç km Gider?

Bir arabadaki yağ lambası, yağ basıncı düşük olduğunda yanacak şekilde tasarlanmıştır. Bu genellikle motor ilk çalıştırıldığında olur ve motor çalışma sıcaklığına ulaştığında ışık sönmelidir. Motor ısındıktan sonra ışık yanık kalırsa, bu yağ sisteminde bir sorun olduğunun göstergesi olabilir.

Peki otomobillerde yağ lambası nasıl söner? Arabalardaki yağ lambası, motor yağ basıncı düşük bir seviyeye düştüğünde yanacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, düşük yağ hacmi, kırık bir valf veya yanmış bir kapak contası gibi çeşitli farklı şeylerden kaynaklanabilir. Yağ uyarı lambası yanıyor veya yanıp sönüyorsa, mümkün olan en kısa sürede kenara çekip motoru durdurmak önemlidir. Yeterli yağ olmadan sürmeye devam etmek motorda ciddi hasara neden olabilir.

Otomobilin yağ ve sıvıları ile ilgili gerekli kontrollerin yapılması ve gerekli görüldüğünde yağ ve sıvı değişimi işlemlerinin yapılması oldukça önemlidir. Sürtünme ve yüksek ısıdan kaynaklı olarak birbirine zarar verebilecek parçalar yağ ve sıvılar sayesinde korunur. Güvenli bir yolculuk için araç yağ değişimi ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Otopratik güvencesi ile kaliteli malzemeler kullanılarak yapılan benzinli veya dizel araçlarda yağ değişimi hizmetlerinden hemen faydalanabilirsiniz. Yağ filtresi değişimi fiyatları hakkında bilgi almak ve oto servis online randevu hizmetlerinden faydalanmak için geç kalmayın.