Otopratik Logo
close hamburger menu
Yarı Otomatik Ne Demek? Tam Otomatik ile Farkı Nedir?

Yarı Otomatik Ne Demek? Tam Otomatik ile Farkı Nedir?

Yarı Otomatik Ne Demek? Tam Otomatik ile Farkı Nedir?

Otomobil satın almak birçok farklı unsuru göz önünde bulundurarak ihtiyaçlarınızla en iyi eşleşen marka ve modeli bulmak anlamına gelmektedir. Bu nedenle yeni yarı otomatik araçlar, tam otomatik araçlardan daha karmaşıktır. Tam otomatik araçlar çok daha basittir. Peki yarı otomatik ve tam otomatik araçlar arasındaki fark nedir? Sizin için en uygun aracı bulmak için öncelik ve ihtiyaçlarınızla uyum sağlayan vites özelliklerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Araç satın almada amacınız ister yatırım amaçlı ister günlük kullanım için olsun uzun süre boyunca sizinle kalacak olan aracın vites özelliklerini bilmek önemlidir. Böylece düz vites, yarı otomatik ve tam otomatik araçlardan size uygun olanını en doğru şekilde seçebilirsiniz.

Yarı otomatik araç nedir?

Yarı otomatik araç nedir?

Yarı otomatik bir araç, bir otomobilin bilgisayarı tarafından kontrol edilen bir şanzımana sahiptir. Ancak hala aracın tüm kontrolü sürücüdedir. Örneğin yakıt hücreli araçlar yarı otomatiktir. Tam otomatik araçlarda aracın tüm fonksiyonlarını kontrol eden bir bilgisayar bulunur. Bu araçlarda kontrol sürücüde değil bu mekanizmadadır. Aracın hareket halindeyken hızlanması ve yavaşlaması haricindeki tüm komutlar otomatik olarak devreye girmektedir. 

Tam Otomatik Ne Demek?

Tam Otomatik Ne Demek?

Tam otomatik bir araç, direksiyonu, gazı ve vitesi kontrol eden bir bilgisayar sistemi tarafından çalıştırılan bir araçtır. Bu, sürücünün bu işlevleri kontrol etmesine gerek olmadığı anlamına gelir. Yarı otomatik bir araç, manuel vites değiştirmeye sahip bir araçtır, ancak sürücü bilgisayar sistemini geçersiz kılabilir. Bu en yaygın araç türüdür. Yarı otomatik araçlar, sürücü tarafından çalıştırılan debriyaja sahip araçlardır. Manuel vitesli araçlar olarak da adlandırılırlar. Tam otomatik araçlar ise debriyaj gerektirmez. Aracın tüm fonksiyonları bir bilgisayar tarafından kontrol edilir. Yarı otomatik ve tam otomatik araçlar arasındaki fark, özerklik düzeyidir. Yarı otomatik araçlarda sürücü vitesi değiştirebilirken tam otomatik araçlarda sürücü vitesi değiştirmemektedir. 

Araç sahibi olmaya hazırlanıyorsanız veya halihazırda bir aracınız varsa söz konusu aracın ilk günkü gibi çalışması ve güvenliği için düzenli olarak bakımını yaptırmanız önemlidir. Düzenli olarak yaptıracağınız periyodik bakım işlemlerinde otomobilin herhangi bir yerindeki arızalanma ilerleyerek size yüksek maliyetlere neden olmadan önce tespit edilebilmektedir. Öte yandan düzenli yapılan bakım ve gerektiğinde yapılacak olan onarım işlemleri ile aracınızın değerini korumuş olursunuz. Ayrıca aracınızda herhangi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız Otopratik’İn alanında eğitimli ekibi tarafından kullanılan yüksek teknolojik cihazlar sayesinde yapılan arıza tespit işlemleri ile kesin çözümlere kavuşabilirsiniz.

Otopratik profesyonellerinden oto servis alanında kaliteli ve güvenilir hizmetler almak için zaman kaybetmeyin. Önceden öğrenebileceğiniz hizmet detayları ve oto servis fiyat listesi ile aracınız için ihtiyacınız olan işlemleri hızlı ve kolay bir şekilde yaptırabilirsiniz. Araç servis randevu sistemi ile yoğun temponuz içerisinde size uygun gün ve saat için randevunuzu oluşturabilirsiniz. Böylece zaman kaybetmeden kaliteli ve güvenilir hizmetlerden faydalanabilirsiniz.