Otopratik Logo
close hamburger menu
Far Ayarı Nasıl Yapılır?

Far Ayarı Nasıl Yapılır?

Far Ayarı Nasıl Yapılır?

Araç sahiplerinin çoğu araçlarının kullanım ömrü boyunca far ayarı nasıl yapılır sorusuyla karşı karşıya kalıyor.  Peki, far ayarı yaptırmak neden önemli ya da far ayarı yaptırmak gerekli miKendi başına far ayarı yapmak ve far ayarı için gereken malzemelerfar ayarı hesaplaması konularını da açarak far ayarı nasıl yapılır sorusuna yanıt verelim. Ama önce far ayarının bozuk olduğunu nasıl anlarız sorusunun yanıtından başlayalım...

Far Ayarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Far ayarının bozuk olup olmadığını anlamak için far testi yapılır. Far testi, periyodik bakım esnasında yapılan veya far ve ampül değişimi - far temizliği gibi işlemler sırasında yapılan bir testtir. Bu test, teknik donanım gerektirir. Ancak araç sürücülerinin far ayarının bozulduğunu anlaması da zor değildir. Örneğin farlarınız yolu değil yol kenarını aydınlatıyorsa, farlarınız size yol gösterme konusunda başarısızsa veya karşıdan gelen araçlar sizi uyarıyorsa bir sorun var demektir. Far ayarı bozulduğunda vakit kaybetmeden gerekli bakımı yaptırmak önerilir. Peki, far ayarı neden önemlidir?

Far Ayarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Güvenli Sürüş İçin Far Ayarı Şart!

Doğru far ayarı ile sürücüler, hem kendileri hem de diğer araçlar ve yayalar için oldukça büyük bir adım atmış olurlar. Çünkü far ayarı bozuk olduğunda sürücü için gerekli olan alan aydınlatılamaz. Ayrıca özellikle çok karanlık yollarda sürücünün odağını bozar ve arabanın doğru şeritte düz bir şekilde ilerlemesi zorlaşır. Sürücü, adeta aracın kontrolünü kaybettiğini ya da bir çeşit yanılsama yaşadığını hisseder ve rahatsız olur. Diğer yandan yanlış far ayarı, karşıdan gelen sürücüleri rahatsız edebilir. Bazen de görüşlerini tamamen engeller ve bu çok tehlikelidir. Bunlara ek olarak yıllık araç muayenelerinde far ayarı kontrol edilir ve farlarınız doğru ayarda değilse muayeneden geçemeyebilirsiniz. 

Far Ayarı Nasıl Yapılıyor?

Pek çok araç sahibi, far ayarını nasıl yaparım, diye soruyor. Hemen belirtelim ki; far ayarını kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak biraz zahmetlidir ve elinizin altında hazır bulunmayan bazı malzemeleri gerektirir. Bu nedenle far ayarı için işi, uzmanına bırakın. Ama kendi başınıza far ayarı yapacaksanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Adım Adım Far Ayarı Yapımı

 • Arabanın bagajını boşaltın ki karoserin duruşunda dengesizlik olmasın. 
 • Aracı, düz ve mümkünse koyu renkli bir duvara 3 metre kadar düz bir zeminde yanaştırın. 
 • Arka kısım ve burun kısmına geçerek kendi vücut ağırlığınızla bastırın ve aracı dengeleyin. Amortisörlerin aynı hizaya gelmesini sağlayın. Her iki tarafın yerden yüksekliğini ölçmek de işe yarayabilir.. Arada bir kaç mm’den fazla fark olmamalı. 
 • Aynı dengeleme çabasında yakıt deposunun yarı dolu olması direksiyonda bir kişinin oturması da önemli ipuçlarıdır. 
 • Farları açın. (uzun farlarını ve sis farlarını değil)
 • Farların duvara verdiği ışık hüzmesinin tam ortasını bulun ve işaretleyin. Bu amaçla bir bant kullanabilirsiniz. Tam ortadan geçecek şekilde bir yatay-bir dikey yapıştırdığınız bandın tam ortası farın ışık yansımasının tam ortasını gösterir. 
 • Orta çizgi, yerden en fazla bir metre yukarıda olmalı. 
 • Şimdi aracı duvardan 7,5 metre uzaklaştırın. Tek tek far ayarını yapın. Bu şekilde farları yaktığınızda daha önce duvara işaretlediğiniz yere denk gelmeli. 

Far Ayarı Nasıl Yapılıyor?

Far Ayarı Yaparken Neler Lazım?

 • Yıldız tornavida ya da lokma anahtar
 • Maskeleme bandı - siyah bant
 • Şerit metre
 • Eski tip araçlar için su terazisi


Far Ayarı Konusunda Bilinmesi Gerekenler

 • Yeni tip otomobillerin pek çoğunda far içinde terazi vardır. 
 • Otomobil üreticisi, otomobilin kataloğunda far ayarı konusunda bilgi verir. Buradaki bilgileri dikkate alın. 
 • Farların ayarı çeşitli sebeplerle bozulabilir. Yılda bir kez kontrol edilmeleri önemlidir. 
 • Farın kasaya bağlantı kulakçığının üzerinde far eğim yüzdesi yazar.


Far Ayarı Hesaplama
far çizgisinin aşağı düşme miktarı aşağıdaki formüle göre hesaplanır:

 • (L*eğim)/100

L=10m=1000cm (Far ayarının 10m uzaktan yapıldığını varsayıyoruz)

Far eğim=%1 

(1000*1)/100=10cm

 

Buna göre, far merkezinin yerden yüksekliği 70 cm ise, %1 eğimi olan farda kesilme çizgisi 70 metre sonra yere denk gelecektir.

Serviste Far Ayarı Nasıl Yapılıyor?

Far ayarı için teknik servis desteği aldığınızda farların doğru ayara getirilmesi için far ölçüm cihazı kullanılır. Gerekiyorsa far camının temizlenmesi veya değiştirilmesi de bu sırada sağlanmalıdır.  Far ampül değişimi de yapılabilir. Böylece farların sağlıklı bir şekilde çalışması sağlandıktan sonra araç teslim edilmelidir. 

Far Ayarı Yaptırma Fiyatları Nasıl?

Araç bakım hizmeti, kullanılacak malzemeye - değişen olup olmayacağına ve değişenin özelliklerine bir de hizmet sağlayıcının fiyat politikasına göre değişiklik gösterebilir. En iyi fiyata far ayarı ya da uyguna far ayarı gibi bir arayış her zaman doğru sonuca götürmeyebilir. Bu nedenle hizmet kalitesi sorgulanabilen, merkezi bir sistemle çalışan ve belirli kalite standartlarını karşılamaya özen gösteren, eğitimli teknik personelle çalışan kurumlardan destek almanız önerilir. 

Far Ayarı İçin Otopratik Uzmanlığına Güvenin!

Sabancı güvencesiyle oto bakım süreçlerini pratik ve güvenilir kılmaya odaklanan Otopratik hizmet noktalarında far ayarı yaptırabilirsiniz. Size en yakın Otopratik mağazasını bulmak için ya da online araç bakım randevusu almak için otopratik.com.tr adresi üzerinen ilerleyebilirsiniz. Far ayarı kaça yapılır gibi araç bakım ücretleri konusunda bilgi almak için de yine online olarak teklif alabilirsiniz. Oto servis fiyat Teklif Al butonuna tıklayarak far ayarı fiyatı ve diğer araç bakım hizmetleri fiyatı konusunda bilgi alabilirsiniz. Otopratik randevusu için ya da Otopratik far ayarı fiyat bilgisi için WhatsApp ile de bilgi alabilirsiniz.