Otopratik Logo
close hamburger menu
Lastik Hız Endeksi Nedir?

Lastik Hız Endeksi Nedir?

Lastik Hız Endeksi Nedir?

Oto lastik alırken ya da lastikleri incelerken mutlaka hız endeksi konusu ile karşılaşmış olmalısınız. Peki, Lastik hız endeksi nedirLastiklerin hız endeksi nasıl ölçülürOto lastikte hız endeksi nerde yazar…İçeriğimiz lastiklerdeki hız endeksi bilgisi hakkında.

Lastiklerin Üzerindeki T Harfi / S Harfi vs... 

Lastik üzerindeki R harfinin anlamı ne ya da lastikte yazan V harfi ne demek diye merak ediyorsanız; makalemiz tam size göre! Lastik hız endeksi hakkında merak edilenleri ve lastik hız endeksi konusunu detaylı olarak inceleyelim…

 

Lastik Hız Endeksi Ne Demek?

Güvenli sürüş için ve araçtan istenen performansın alınabilmesi için oldukça önemli bir bilgidir. Bir lastiğin doğru basınç ve yük değerlerinde kullanıldığında ulaşabileceği maksimum hız değerini ifade eder. Bu değer, bazı harflerle temsil edilir. Her bir harf, birmaksimum hız değerine denk gelir. Söz konusu tablo, uluslararası dilde ortaktır. 

Lastik hiz endeksi nerde yazar ?

Lastik Hız Endeksi Nerde Yazar?

Lastikle ilgili pek çok değeri onun üzerindeki kabartmalardan okuyabilirsiniz. Lastiğinizin hız değerini de yük değerinin yanında harf ile kodlanmış olarak görebilirsiniz. 

 

Lastik Hız Endeksindeki Harflerin Anlamları Nedir?

Lastikte H ne anlama geliyorlastikte V ne anlama geliyor gibi soruların yanıtı, hız endeksi tablosunda gizlidir. Oto lastik üzerinde hız konusu, “V” / “Q” / “R” / “S” / “T” gibi harflerle ifade edilir. Burada her bir harfin uluslararası ortak dilde ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Aşağıda oto lastik hız endeksine göre harflerin karşılığı olan hız değerlerini listeledik:

  • Q: 99 MPH, 160km/h
  • R: 106 MPH, 170km/h
  • S: 112 MPH, 180km/h
  • T: 118 MPH, 190km/h
  • U: 124 MPH, 200km/h
  • H: 130 MPH, 210km/h
  • V: 149 MPH, 240km/h
  • Z: 149 MPH, 240km/h ve üzeri
  • W: 168 MPH, 270km/h
  • Y: 186 MPH, 300km/h

Yukarıdaki oto lastiklerde hız gösterge sistemi tüm lastik üreticileri için aynıdır. Verilen bilgilere göre lastik üreticileri, aslında şunu demek ister: Bu lastikler takılı olduğunda, bu hız aşılmamalıdır. 

Yanlış Hız Endeksinde Lastik Kullanmak!

Yanlış Hız Endeksinde Lastik Kullanmak!

Oto lastik satın alırken hız sınıfının aracınızın hız kabiliyetleriyle uyumlu olduğundan emin olmak önemlidir. Aksi halde aracınızın maksimum hızlanma verisi yüksek olsa da lastikleriniz istediğiniz hızlanma değerine ulaşmanıza engel olabilir. Bu nedenle lastik değişimlerinde yeni lastiğin üzerindeki harf, hız endeksinde neye denk geliyor, kontrol edin.

Aracın maksimum hızlanma değerinden daha yüksek hız endeksine sahip lastik kullanmak ya da tam tersini tercih etmek, bir çeşit uyumsuzluğa neden olabilir. Bu nedenle lastik hız endeksi konusunda aracınızın üreticisinin verdiği bilgilere uymanız önerilir. 

Oto Lastik Yardım!

Oto lastik değişimi, oto lastik bakımı, oto lastik rotasyonu, lastik hava basıncı kontrolü gibi lastiklerle ilgili her konuda Otopratik hizmet noktalarından güvenle destek alabilirsiniz. Otopratik mağazalarında alanında hem teknik eğitim almış hem de çok deneyimli bir ekip tarafından aracınızın bakım ihtiyaçları karşılanır. Otopratik’te lastik değişimi kaça yapılıyor ya da Otopratik fiyatları gibi merak ettiğiniz araç bakım fiyatlarıyla ilgili soruların yanıtları için de online olarak bilgi alabilirsiniz. Bu amaçla online araç servis fiyat teklifi al butonuna tıklayarak ilerleyebilirsiniz. Ayrıca lastik jant hizmetleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca Otopratik fiyatları hakkında bilgi almak ya da Otopratik’ten randevu almak üzere WhatsApp hattını da kullanabilirsiniz.