Otopratik Logo
close hamburger menu
Araba Yağ Sıcaklığı Uyarısı

Araba Yağ Sıcaklığı Uyarısı

Arabada yağ sıcaklığı uyarısı var mı ya da arabada yağ sıcaklığı uyarısı nasıl gösterilir, gibi soruların yanıtlarına bakalım. Bilindiği üzere motor yağı, motorun ve ona bağlı parçaların sağlıklı bir şekilde çalışması için çok önemli. Motor yağının miktarı ve motor yağının kalitesi motorun performansı ve uzun ömürlü olması için önemli. Ancak çok uzun süre çok hızlı seyir sonucunda ve farklı nedenlerle motor yağı fazla ısınabilir. Peki, motor yağı sıcaklığı artınca ne olur ve araçta motor yağı sıcaklığı uyarısı nasıl gösterilir?

Motor Yağı Neden Fazla Isınır?

Motor yağının fazla ısınmasının en yaygın nedeni uzun süre çok hızlı araba kullanmaktır. Ancak bazen motor soğutma suyu / motor hava filtreleri / motor fanı gibi parçaların arızaları da motor yağının fazla ısınmasına neden olabilir. Peki, motor yağı fazla ısınırsa ne olur?

Motor Yağı Fazla Isınırsa Ne Olur?

Motor Yağı Fazla Isınırsa Ne Olur?

Motor yağı sıcaklığı yükseldiğinde devirdaim ile soğutma sağlanıyor. Ancak soğutma sağlanamazsa ısınan yağın kalitesi düşer. Kalitesi düşen yağ, motorun parçalarını koruyamaz. Zamanla çok daha yüksek maliyetli motor arızaları söz konusu olur.

Unutmamak gerekir ki; motor yağının aşırı ısınması, motorun hararet yapmasına, yağlamanın bozulmasına, yatak sarmasına ve ciddi mekanik hasarlara sebep olabilir. Bu nedenle motor yağı ısınma uyarısı varsa bunu dikkate almak ve birden değil yavaş bir şekilde aracı durdurmak gerekir. Ardından sıcak kaputa ve altındaki parçalara dokunmamak, teknik destek almak gerekir.

Motor Yağı Sıcaklık Sensörü nedir ve Nasıl Çalışır?

Motor Yağı Sıcaklık Sensörü nedir ve Nasıl Çalışır?

Bazı araçların gösterge panelinde motor yağı sıcaklık göstergesi vardır. Özellikle spor araç modellerinde mutlaka motor yağı sıcaklık göstergesi bulunur. Bazı araç sahipleri de sonradan bu sensörü aracına taktırabilir.

Motor yağı sıcaklık sensörü, motor yağının sıcaklığını algılayarak ECU’ye yani aracın beynine iletir. Motor yağı sensörüne EOT sensörü de denir.

Motor yağı sıcaklık sensöründe NTC (negatif sıcaklık katsayılı direnç) tipi bir direnç elemanı vardır, sıcaklık yükseldikçe direnç değeri azalır. Sensör, ECU’den 5 volt’luk bir referans besleme gerilimi alır. Yağ sıcaklık sensörünün direnç değeri, yağın sıcaklığına göre değişir, böylece devrenin direnci değiştiği için, ECU’ye gönderilen sensör sinyal voltajı da değişir. Motor yağının sıcaklığı arttıkça, sensörün ECU’ye gönderdiği voltaj değeri azalır. Bu da sensörün çalışmasını tetikler.

Aracınızda yağ sıcaklığı uyarısı varsa mutlaka teknik destek alın. Size en yakın Otopratik hizmet noktasını bulmak üzere otopratik.com.tr üzerinden ilerleyebilirsiniz. Online olarak ya da whatsapp üzerinden oto servis randevusu alabilirsiniz. Fiyatları merak ediyorsanız yine Otopratik motor yağı değişim fiyat listesine bakabilirsiniz. Benzer şekilde WhatsApp üzerinden ya da online olarak oto servis fiyat teklifi de alabilirsiniz.