Otopratik Logo
close hamburger menu
Fren Hidrolik Yağı Azalması

Fren Hidrolik Yağı Azalması

Fren hidrolik yağı azalması sorunu pek çok araç sahibinin sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Fren hidrolik yağı bitmesi, fren hidrolik yağı azalması endişesi yaşayan araç sahipleri; fren hidrolik yağı nedir ve fren hidroliğinin bittiği nasıl anlaşılır sorusunu soruyor.Önce fren hidrolik yağı nedir sorusuna yanıt verelim ve ardından da fren hidrolik yağının azaldığı nasıl anlaşılır, fren hidrolik yağı neden azalır, fren hidrolik yağı nasıl değiştirilir gibi soruların yanıtlarına bakalım ve fren hidroliği hakkında detaylı bilgi arayanlar için konuyu derinlemesine inceleyelim.

Fren Hidrolik Yağı Azalması

Sorularla Fren Hidrolik Yağı Hakkında Önemli Bilgiler

Bildiğiniz üzere fren sistemi, bir motorlu aracın güvenle seyri için çok önemli. Fren sisteminin sorunsuz çalışması ve fren sistemine bağlı parçaların uzun ömürlü olması için fren hidrolik yağı büyük önem taşır.

1. Fren Hidroliği Yağı Nedir?

Fren sistemindeki parçaların okside olmasını engelleyen, parçaların birbiri ile olan sürtünmesi ve yüksek basınçtan dolayı ortaya çıkan yüksek sıcaklıkla çalışabilen hidrolik bir sıvıdır. Ayrıca fren sisteminin çalışmasına da etki eder.

2. Fren Hidrolik Yağı Ne İşe Yarar?

Fren hidrolik sıvısı / fren hidrolik yağı ya da doğrudan fren hidroliği olarak bilinen sıvı, fren pedalına basıldığında hızlı şekilde fren sisteminin uyarılmasını ve durma eylemi için ikaz edilmesini sağlar. Böylece kolayca ve hızlıca frenleme sağlanır. Araç yavaşlar ya da durur.

3. Fren Hidrolik Yağı Çeşitleri

Temelde motorlu araçların fren sistemleri benzerdir. Ancak aracın yapısına ve motor özelliklerine göre detaylarda fren sistemleri farklılık gösterebilir. Bu farklılık nedeniyle ihtiyaç duyulan fren hidrolik yağı da farklı olabilir. Peki, en iyi hidrolik yağı nedir ya da en iyi fren hidrolik yağı hangisidir?

En İyi Fren Hidrolik Yağı Hangisi?

Aracınızın üretici broşüründe nasıl ya da ne çeşit fren hidrolik yağı kullanmak gerektiği yazar. Bunu dikkate almanız önemlidir. Ancak en iyi hidrolik fren yağı markası hangisi sorusu için oto servisinizin tavsiyesini dikkate almanız önerilir.

4. Fren Hidrolik Yağı Kaç Yılda Bir Değişmeli?

Fren hidrolik yağı ne zaman değişir sorusu da sıklıkla soruluyor. Pek çok kişi, fren hidrolik yağının değişmesi gerektiğini bilmiyor. Ancak üretici kataloğunda belirtildiği sıklıkla fren hidrolik yağı yenilemesi yapılmalı.

5. Fren Hidroliği Yağı Neden Azalır?

Fren sistemindeki metal parçaları paslanmaya karşı koruyan fren hidroliği yağı, fren sisteminde yer alan conta ve keçelerle entegre şekilde çalışır.

  • Fren sistemindeki borularda ya da hortumlarda çatlak ya da yırtık varsa yağ buradan sızar.
  • Fren ana merkez silindirinde hidrolik yağı kaçağı olabilir.
  • Yine fren sistemindeki bağlantı noktaları gevşemişse buralardan yağ sızabilir.
  • Tekerlek fren silindiri ya da balatalar aşınmış olabilir. İki durumda da sızıntı olacak ve yağ azalacaktır.
  • Tekerlek fren silindiri bozulmuşsa da yağ eksilmesi durumu yaşanabilir.

6. Fren Hidrolik Yağı Azalırsa Ne Olur?

Fren hidrolik yağı azalırsa frenleme ilgili önemli sorunlar söz konusu olabilir. Frenin sürüş güvenliği açısından önemi düşünülünce bu sorunlar çok tehlikeli sonuçlara neden olabilir.

  • Fren tutmaz
  • Fren performansı kötüleşir
  • Fren pedalı düşebilir.

Fren Hidrolik Yağı Değişimi

Fren Hidrolik Yağı Azalması

Fren hidrolik yağı değişimi için Otopratik uzmanlığına güvenebilirsiniz. Fren hidrolik yağ değişimi fiyatı ya da fren hidroliği değişimi fiyatı gibi konularda bilgi almak için otopratik.com.tr üzerinden oto bakım fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Benzer şekilde WhatsApp hattı ile de fiyat bilgisi isteyebilirsiniz. Ayrıca araç bakım randevu al butonu ile hem web sitesi üzerinden, hem de whatsapp hattı ile randevu alabilirsiniz.

Fren Hidrolik Yağı Azalması