Otopratik Logo
close hamburger menu
Hararet Göstergesi Neden Düşer?

Hararet Göstergesi Neden Düşer?

İçten yanmalı motorla çalışan araçlarda yakıtın tüketilmesi esnasında yüksek ısınma söz konusu olur. Yüksek ısı, motorun ve diğer parçaların zarar görmesine neden olur. Bu nedenle soğutma suyu, soğutma fanı gibi parçalar ve onların çalışma prensibine destek olan termostat ile hararet müşürü gibi parçalar araçta görev yapar. Hararet göstergesi ise motordaki hararet oranını sürücüye gösterir. Hararet göstergesi yükselip kırmızıya döndüğünde aracı yavaşça durdurup soğuması beklemek ve soğuduktan soğutma suyu seviyesini kontrol etmek gerekir. Diğer yandan termostat arızası gibi oldukça büyük sorunlara neden olabilecek parçaların arızası konusunda da hararet göstergesi sürücüyü uyarır. Örneğin hararet göstergesi hızla düşüyor ya da hızla düşüp yükseliyorsa bir sorun olduğu anlaşılır. Bu nedenlerle hararet göstergesine her zaman dikkat etmeniz önemli. Peki, hararet göstergesi neden düşer ya da hararet göstergesinin düşmesi ne anlama geliyor?

Hararet Göstergesi Aniden Düşüyor ve Aniden Yükseliyor...

Hararet göstergesinde aniden düşme ve aniden yükselme varsa genellikle bir termostat sorunu söz konusudur. Çünkü araçtaki hararet, hiç bir zaman aniden yükselmez ya da aniden düşmez. Burada sorun termostat ile ilgilidir. Termostat zamansız açılıp kapanıyorsa hararet göstergesinde aniden düşme veya aniden yükselme şeklinde bir durum ortaya çıkar. Termostatın zamansız çalışması, çok büyük masraflara neden olabilir. Bu sebeple bu konuya dikkat etmeniz ve aracınızın termostatını kontrol ettirmeniz önerilir. 

Bazen de hararet göstergesi sabittir. Bu da normal olmayan bir durumdur. Eğer hararet göstergesi sabit ise sorun hararet müşüründen kaynaklı olabilir. Hararet müşürü arızası için teknik destek almanız önerilir. 

Hararet Göstergesi Aniden Düşüyor ve Aniden Yükseliyor...

Hararet Göstergesi Hareket Halindeyken Düşüyor...

Normalde araç hareket ettiğinde motor ısınır ve hararetin yükselmesi beklenir. Araç durduğunda ya da rölantide olduğunda da düşmesi beklenir. Ancak bazen tam tersi gözlenir. Araç hareket halindeyken hararet göstergesi düşüyorsa bir sorun var demektir. Normalde aracın ideal çalışma sıcaklığı 90 derecedir. Hararetin 90 derece civarında olması normaldir. Fan müşürü de genellikle 92 derecede fanı açar ve 87 dereceye düştüğünde fanı kapatır. Dolayısıyla aracın ihtiyacı olan 90 derecede ısıyı tutmaya çalışır. 

Kış aylarında rolantide 90 derece hareket halinde 65-70 derece civarına düşer. Çünkü rölantideyken motor sadece fan tarafından soğutulurken hareket halindeyken rüzgarın da soğutma etkisi olabilir. Trafik olmayan yollarda 60 dereceye kadar da düşebilir. Bu, normaldir. Ancak sıcak havalarda da araç hareket halindeyken hararet göstergesi düşüyorsa bir sorun var demektir. Burada sorun aşağıdakilerden kaynaklı olabilir:

Hararet Göstergesinin Düşmesinin Nedenleri

Hararet Göstergesinin Düşmesinin Nedenleri

Termostatın zamansız açılıp kapanması, hararet müşüründeki arızalar ve nadiren de göstergedeki sorunlar sebebiyle araç hareket halindeyken hararet göstergesi düşer. Burada bu üç parça gözden geçirilir. Bunlar sırasıyla: 

  • termostat
  • hararet müşürü
  • gösterge sistemi

Hararet Göstergesi ve Hararet Konusunu Önemseyin!

Motorun hararet yapması, bunun engellenmesi ve sürücünün uyarılması konuları motorun ömrü açısından büyük önem taşır. Bu nedenle aracınızın hararet göstergesini her zaman gözlemleyin ve periyodik bakımlarda soğutma suyu seviyesi, fan, termostat, hararet müşürü gibi parçaların kontrol edildiğinden emin olun. Hararet göstergesi ve diğer konularda destek almak üzere Otopratik’ten online olarak araç bakım randevusu alabilir, online olarak oto servis fiyat listesine bakabilirsiniz. Ayrıca WhatsApp üzerinden de hem fiyat teklifi isteyebilir hem de randevu alabilirsiniz.