Otopratik Logo
close hamburger menu
Motor Yağı Nedir?

Motor Yağı Nedir?

Motor Yağı Nedir?

Otomobil motorunun sorunsuz çalışması ve yüksek enerji ile sürtünmeden kaynaklanan hareket ve ortaya çıkan ısıdan motorun korunmasını sağlayan kimi yağ ve sıvılar vardır. Otomobil yağ ve sıvıların kontrolü aracın düzgün bir şekilde çalışması için oldukça elzem bir konudur. Bu noktada sıklıkla merak edilen konuların başında “Motor yağı nedir ve nasıl değiştirilir? sorusu gelmektedir. Motor yağının ne olduğunu, ne işe yaradığını ve motor yağının nasıl değiştirileceğini bilmek önemlidir. Aksi takdirde motor yağının bitmesi nedeniyle ortaya çıkabilecek sorunlar motora ciddi zararlar verebilir. Bu durum da çok kısa sürede oldukça yüksek maliyetlere katlanmak zorunda kalmanıza neden olabilir. Peki motor yağı nedir? Motor yağı, bir aracın motorunun önemli bir unsurudur. Motordan gelen ısıyı dış havaya aktarmak için kullanılan bir sıvıdır. Ayrıca aşınmayı ve yıpranmayı azaltmak için motoru korur. Motor yağı motorun soğumasına da yardımcı olur ve motorunun sorunsuz çalışması için oldukça önemlidir.

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?

Otomatik veya dizel araçlarda yağ değişimi kaliteli malzemeler kullanılarak işinde uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Motor yağı, hareketli parçalar arasındaki sürtünmeyi azaltmak ve bu parçaları aşınma ve yıpranmaya karşı korumak için kullanılan bir yağlayıcıdır. Motor yağı genellikle petrol bazlı sıvıların ve mineral yağ, metanol ve silikon gibi diğer maddelerin bir karışımıdır. Motor yağınızı düzenli olarak değiştirmeniz önemlidir. Bunun nedeni, motor yağının etkinliğini azaltabilecek toz, kir ve kalıntılarla kirlenebilmesidir. Motorun hasar görme riskini azaltmak için motor yağınızı değiştirmeniz de önemlidir.

Motor Yağının Ömrü Ne Kadardır?

Motor Yağının Ömrü Ne Kadardır?

Motor yağı, motorun sorunsuz çalışmasına yardımcı olmak için motora konulan bir tür sıvıdır. Motor yağı, arabanızın en önemli parçalarından biridir. Motor yağının ömrü, yağın türüne ve aracın kullanım şekli, süreci ve kilometresine bağlıdır. Aracın marka ve modeline bağlı olarak da değişen sıklıklarda aracın motor yağı değiştirilmelidir. Bu süre yaklaşık 10.000 de bir olarak hesaplanabilir. Motor yağı değişimi kaliteli ve güvenilir markaların ürünleri ile yapılmaldırı. Aracınızın motor yağının değişim zamanı geldiğinde mutlaka alanında uzman kişilerin desteğini almalısınız. Otopratik motor yağı değişimi, şanzıman yağı değişimi veya yağ filtresi değişimi gibi işlemlerde her zaman araç sahiplerinin yanındadır. Motorunuz ile ilgili ihtiyacınız olan tüm işlemleri Otopratik oto servis noktalarında hızlı, kolay ve kaliteli bir şekilde yaptırabilirsiniz. Özellikle araç motor yağının ne durumda olduğunu erkenden anlamanıza fırsat verecek olan periyodik bakım hizmetleri yine Otopratik uzmanlığında sizlere sunulmaktadır. 

Otopratik profesyonelleri tarafından sunulan uygulamaların çerçevesini ve oto servis fiyatları listesi ile bütçenize uygun işlemleri hemen keşfedin. Otopratik online oto servis randevu sistemi ile zaman kaybetmeden ihtiyaç duyduğunuz bakım ve onarım işlemlerine hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Size uygun gün ve saat için araba servisi randevusu almak için zaman kaybetmeyin.