Otopratik Logo
close hamburger menu

BMW Lastik

Araç lastiği, içerisinde bulunan hava sayesinde, üzerinde bulunan yükü taşımayı kolaylaştırmak için üretilen aracın en önemli parçalarından birisidir. Sürekli sürtünme halinde olduğu için bu lastikler zamanla aşınıp deforme olabilir. Dolayısıyla BMW marka aracınızın lastiklerini sürüş güvenliğinizin tehlike altına girmemesi için, düzenli olarak periyodik bakımlara götürerek lastiklerinizi kontrol ettirmeli ve gerekirse lastik değişimi için uzmanlardan yardım almalısınız. Oto check up, periyodik bakım, jant değişimi, akü değişimi ve daha birçok araç servisi için Otopratik’i rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Otopratik’in her servis noktasında alanında uzman teknik kadrosu, çözüm odaklı yaklaşımı ve müşteri memnuniyetine gösterdiği özenle birlikte en güvenli araç bakım servisinden faydalanabilirsiniz. Daha hızlı ve pratik bir şekilde aracınızın ihtiyacını karşılamak için Otopratik rehberliğinde kendinize hızlı bir şekilde BMW lastik randevusu oluşturabilirsiniz. 

BMW Araç Lastiği Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Otomobiller için üretilmiş lastikler, üstlerinde bulunan üretim tarihinden itibaren raf ömrü olarak maksimum 10 yıl süre ile kullanılmalıdırlar. 10 yıllık raf ömrünü aşmış lastikler görünüşte sağlam gözükselerde her türlü değiştirilmeleri gerekir. Eski ve kullanımı aracı zor duruma sokacak kadar aşınmış olan lastiklerin hala kullanılıyor olması sürüş ve can güvenliğini büyük riske atan durumlardan bir tanesidir. Bunlara ek olarak eğer 5 yıldır aynı araç lastiklerini kullanmaya devam ediyorsanız, kullandığınız lastikler için düzenli olarak BMW bakım servisine giderek lastik kontrolleri, gerekli bakımları yaptırmalı ve ihtiyaç dahilinde lastiklerinizi değiştirmeyi ihmal etmemelisiniz. Lastiklerinizin sürüşe uygun ve sağlam olması istenmeyen kazalardan uzak durmanıza büyük bir katkı sağlayacaktır.

Lastiklerin Aşınmasını ve Ömrünü Etkileyen Faktörler Nelerdir? 

Araç lastikleri kullanım halinde sürekli sürtünmeye ve dış etkenlere maruz kaldıkları için normal olarak zamanla aşınabilirler. İşte lastiklerin aşınmasını etkileyen faktörleri aşağıdaki gibi sıraladık: 

- Aracın ağırlığı gibi fiziksel özellikleri,
- Yolların güzergahı (düz, virajlı vb),
- Aracın mekanik durumu (ön ve arka rot ayarları, amortisör ve frenlerin durumu),
- Ani kalkış, şok frenler, viraj alış hızı gibi araç kullanım tarzları,
- Yüksek sürat yapmak,
- Ortam sıcaklığı ve çevre faktörü,
- Lastik basınçlarının düzenli seviyelerde tutulması,
- Kaldırıma vurma, yol üzerindeki çukurlardan geçmek gibi bilinç dışı gelişen darbeler.

Yukarıda sıralanan maddeler aracınızın lastiğinin ömrünü etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Otopratik birimlerinde bulunan, son teknolojiye sahip test ve kontrol cihazları ile lastiklerin düzenli kontrol ve bakımlarının yapılması sonucunda herhangi bir hasar çok daha kolay bir şekilde tespit edilir. Sonrasında gerekli lastik bakımı uzmanlar tarafından sağlanır. 

Otopratik BMW Servis Fiyatları  

Otopratik birimlerinde araç sahiplerinin en kaliteli servis hizmetlerinden faydalanabilmeleri için, araca en uygun parçanın tercih edilmesi, orjinal ve garantili olmasına çok dikkat edilir. Bunlara ek olarak müşteri memnuniyeti ihmal edilmeyerek, herkesin kolaylıkla faydalanabileceği ekonomik onarım paketleri oluşturulmuştur. Bu onarım paketleri ve BMW lastik fiyatları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Otopratik web sitesini ziyaret etmeniz yeterlidir.