Otopratik Logo
close hamburger menu

Fluence Direksiyon Kutusu

Öncelikle yazımıza direksiyonu tanıtarak başlayalım. Bir araçta her şeyin mükemmel çalıştığını ve hiçbir aksamında problem olmadığını ek bir sürü donanıma sahip olduğunu düşünün tek bir eksiği olsun o da direksiyon. Bu durumda aracınıza yön veremezsiniz.

Direksiyon, en basit tabir ile aracın yön değiştirmesini sağlayan bir parçadır. Ayrıca direksiyon araçlar için en önemli parçalardan birisidir. Direksiyon sadece motorlu taşıtlarda bulunmaz aynı zamanda motorsuz pek çok taşıtta da direksiyon vardır. Direksiyonun çalışma prensibine bakacak olursak da aracın ön tekerlekleri ile arasındaki bağlantıyı bir mil sayesinde sağlar ve yönlendirmeyi de yine bu mil sayesinden direksiyondan tekerleklere ileterek aracın gideceği yönü belirlemenizi sağlar.

Fluence Direksiyon Kutusu Nedir Ne İşe Yarar?

Direksiyon sistemin en önemli parçalarından birisidir. Direksiyon simidinden gelen yön komutunu tekerlere aktarmaya yarayan mekanizmaya direksiyon kutusu denir. Direksiyon kutusu bir aktarım organıdır. Hidrolik veya elektrikli bir sistemle direksiyon milinden aldığı hareketi rot miline aktarır. Buradaki mil ve pompa da direksiyon kutusunun işlevine destek olan diğer alt parçalardır. Direksiyon kutusu arızası olduğundan şüphelenildiğinde bu parçalar da kontrol edilir. Eksiksiz bir bakım için Otopratik güvencesine aracınızı teslim edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken size en yakın Otopratik bayisin bularak Renault Fluence direksiyon kutusu randevusu almaktır. Otopratik ustaları Fluence direksiyon kutusunda bir arıza olduğunda direksiyon milini ve pompayı da kontrol etmeyi ihmal etmezler.

Fluence Direksiyon Kutusu Arızaları

Renault Fluence araçların direksiyon kutusu arızası esnasında gösterge panelinde bir uyarı işareti vermeyebilir, sürüşünüzde bazı belirtiler vererek Fluence aracınızın direksiyon kutusunda arıza olduğunu rahatlıkla tespit edebilirsiniz.

Aracınızın en önemli kontrol mekanizmalarından biri olan direksiyon sistemi birçok bileşene sahip büyük bir sistemdir. Direksiyon sisteminin en çok çalışan ve haliyle en çok arıza yapan parçası ise direksiyon kutusudur. Direksiyon kutusunda oluşabilecek arızalarda gösterge panelinde direksiyon simidi işareti yanar bazı durumlarda bu işaretin uyarı vermediği de olmuştur. Bu durumda ne gibi belirtiler olur onu inceleyelim.

- Direksiyonu sağa sola çevirdiğinizde ses gelmesi,
- Direksiyonun zor dönmesi,
- Direksiyonu çevirirken hareketin tekerleklere geç iletilmesi

Fluence direksiyon kutusunda en çok rastlanılan arıza direksiyonda boşluk olmasıdır. Fluence direksiyon boşluğu en basit şekilde şöyle anlaşılır, direksiyon simidi, tekerlekler dönmeden 2,5 ila 4 cm'den fazla döndürülebiliyorsa direksiyon boşluğu olduğunu söyleyebiliriz.

Fluence aracınızın direksiyonunda bir arıza olduğunu sezdiğiniz anda gösterge panelinde uyarı ışığı yanmıyor ise aracınızın elektrik aksamında bir problem olduğundan bahsedilebilir. Bunu kontrol ettirmek için Renault bakım servisi randevusu alabilir veya Otopratik bayilerinde aracınızın gösterge uyarı lambaları kontrolünü yaptırabilirsiniz. Otopratik bayilerinde aracınızın diğer elektrik aksamındaki problemler için de hizmet alabileceğinizi biliyor muydunuz? Oto arıza tespiti veya oto buji değişimi bu hizmetlerden sadece iki tanesidir.

Fluence Direksiyon Kutusu Fiyatları

Renault markasının en çok tercih edilen modellerinden olan Fluence modelinde oluşabilecek herhangi bir arıza tespiti, araç bakımı veya yedek parça değişimi için Fluence direksiyon kutusu fiyatları bağlantısından Otopratik fiyat listesine göz atabilirsiniz.