Otopratik Logo
close hamburger menu

Ford Courier Arıza Lambaları

Her araçta direksiyonun arkasında, ön panelin üstünde gösterge paneli vardır. Bu panel kimi araçlarda sol tarafta (soldan direksiyonlu araçlar için) olduğu gibi kimi araçlarda da ön panelin orta kısmında yer alır. Bu durum araç dizaynına göre değişiklik göstermektedir. Ford marka araçların Courier modelinde ise gösterge paneli direksiyonun arkasında yer almaktadır.

Peki neler vardır bu ön panelde? Genel olarak şu başlıklar altında toplayabiliriz:

- Hız göstergesi
- Devir göstergesi
- Yakıt göstergesi
- Km göstergesi
- Yol sayacı sıfırlama düğmesi
- Bilgi ekranı (yol bilgisayarı)

Yukarıda sıraladığımız ana göstergelerin içerisine konumlandırılmış gizli ve belirli durumlar sonrasında görülen (arıza, uyarı, gibi) lambalar vardır. İşte bu lambalara arıza lambaları diyoruz.

Bu lambalar aracınızın kontağını çevirdiğinizde bir süreliğine yanar ve sonrasında sönerler. Eğer aracınız çalışır halde iken bu lambalar yanıyor ise aracınızda arıza var demektir. Aracınızı ve can güvenliğinizi hiçe saymamak için hemen Otopratik servisinden Ford Courier arıza lambaları randevusu oluşturabilirsiniz.

Gösterge panelindeki bu işaretler her zaman önemli bir arızanın sinyali olmasa da genellikle aracınıza dair bir sorun oluşmaya başladığının sembolüdür.

Arıza lambalarının her birinin ayrı anlamları vardır. Gelin şimdi Ford Courier için önemli birkaç arıza lambasının anlamlarına ve şekillerine birlikte göz atalım.

Ford Courier Arıza Lambaları

  [Akü şarj durumu uyarı lambası] Araç, hareket ederken akü ikaz lambası kırmızı yanıyorsa bu akünüzün bozulduğunu veya bittiğini bu sebeple aracınızı şarj etmediğini göstermektedir.

 [Denge sistemi lambası] Aracınızda denge sistemi ikaz lambası sürekli yanmaya başlarsa bir arıza olduğuna işarettir. Bu durumda aracınızın savrulması ve duramaması gibi önemli sebeplerden ötürü kazalar meydana gelebilir.

 [Dizel parçacık filtresi göstergesi (Dizel araçlarda varıdır.)] Eğer aracınızda bu gösterge sürekli yanmaya başladı ise filtreniz tıkanmış demektir. Bu durumda aracınızın yakıt sarfiyatı artarken aracınızın çekişi de düşecektir.

 [Düşük yağ seviyesi göstergesi] Aracınızda bu ikaz lambasının yanması demek, motor yağının yetersiz olduğu veya yağ basıncının düştüğü anlamına gelir. Sakın bu şekilde aracınızı kullanmaya devam etmeyin. Aksi taktirde aracınızın motorundan olabilirsiniz. 

 [Hidrolik direksiyon uyarı lambası] Aracınızın hidrlik direksiyonundaki yağın azalması sonucu aracınızda sarı renkli olarak görünebilecek bir ikaz lambasıdır. 

 [Lastik basıncı düşük uyarı göstergesi] Lastiklerinizden birinin veya birkaçının havasının normalden düşük olması durumunda yanar. 

 [Motor arıza göstergesi] Belkide göstergenizdeki en önemli ikaz lambasıdır. Sarı veya kırmızı ne renkte yanarsa yansın hemen Otopratik yetkililerine başvurmalısınız.

 [Hararet göstergesi] Aracın motorunun fazla ısınması sonucu yanmaktadır.

[ Yağ basınç uyarı göstergesi] Aracın motorundaki yağ seviyesinin azaldığını belirtmek için yanan bir ikaz lambasıdır. 

 [Yağ seviyesi gerekli göstergesi] Araçta motor yağı, yağ ölçme çubuğunun üzerindeki iki çizgi arasında olmalıdır.

 [Yakıtta su var uyarı lambası] Yakıt filtresinin içerisine su girdiği durumlarda yanan ikaz lambasıdır.

Basit bir sebepten dolayı da aracın arıza lambası yanabilir. Bu durumda yani araç arıza lambası yanarken sürücüler yola devam edilebilir. Fakat bazı lambalar yandığı zaman aracın hareket ettirilmesi durumunda araçtaki arızanın daha ciddi masraflara sebep olabileceği bilinmeli ve temkinli davranılmalıdır. Örneğin motor arıza göstergesi yandığında bu durumu ciddiye almalı ve aracı hareket ettirmemelisiniz. Arıza tespit hizmeti için uzman ekibimizden destek alabilirsiniz. 

Özetleyecek olursak bazı arıza lambaları yandığında aracınızı kullanmak tehlikeli olacağından aracınızı güvenli bir yere çekerek bir çekici yardımı ile size en yakın Ford bakım servisine götürmesini gönül rahatlığı ile ondan isteyebilirsiniz. Ford Courier arıza lambaları fiyatları için Otopratik'in fiyat listesine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Eğer yanan arıza ışığı aracın hareket ettirilmesinde bir problem teşkil etmiyorsa, sizin için daha uygun bir zamanda Otopratik’i arayarak uyarı lambalarının kontrolü için en uygun zamanı ayarlayabilirsiniz. Ayrıca aracınızla ilgili aklınıza takılan diğer konuları

Otopratik’in deneyimli ustalarına danışabilirsiniz.