Otopratik Logo
close hamburger menu

Ford Motor Yağı

Ford motor yağı değişimi veya kontrolü için otopratik Mağazalarından hemen online randevu alabilirsiniz. Otopratik.com.tr üzerinden Ford motor yağı randevusu alarak aracınızın yağına baktırabilir ve yeni yağ ekletebilirsiniz. Online randevu talebi oluşturmanın son derece kolay olduğu site üzerinden pratik bir biçimde fiyat bilgisi de öğrenebilirsiniz. Ford marka aracınızın ihtiyaç duyduğu tüm bakımlar için güncel oto servis fiyat listesini inceleyebilirsiniz. Ayrıca aracınızın gereksinimi olan bakım, onarım, değişim işlemleri için fiyat teklifi de alabilirsiniz. Ford motor yağı fiyat bilgisi edindikten sonra yukarıda bahsettiğimiz gibi randevunuzu da online olarak alabilirsiniz. 

​​Motor Yağının Ne Zaman Değiştirilmesi Gerekir?

Kullanıcılar, genellikle motor yağının renginin koyulaşmasının değişim için bir belirti olduğunu düşür. Oysa motor yağı renginin koyu olması, yağın işlevini yerine getirdiğinin bir göstergesidir. Ancak yağın yoğun kirli olması durumunda motor yağ filtresi değişimi akla gelmelidir. yeni araçlarda filtrenin temizlenmesi de yeterli olabilir. Ford bakım servisinde aracınızın yağını kontrol ettirebilirsiniz.

Motor Yağ Yakıyorsa Nasıl Anlaşılır?

Kullanıcıların ne büyük endişelerinden biri de motorun yakıt yerine yağ yakması durumudur. Motorun yağ yakması, önemli bir sorundur ve zamanla ciddi motor arızalarına neden olabilir. Aracı sürekli olarak yüksekd evirde çalıştırmak, motor yağ filtresinin bakımını ya da değişimini yaptırmamak gibi nedenlerle motor, yakıt yerine kendisine bakım yapan yağı yakabilir. Motor yağı hızlı eksiliyorsa bu durum, genellikle yağ yakıldığına işaret eder. Egzoz dumanının rengi de önemli bir göstergedir. Egzozdan çıkan dumanın rengi mavi ise yine motor yağ yakıyor olabilir. Motor kapağı açıldığında hava üfleme ile karşılaşıyorsanız da yağ yakma sorunundan endişe duyabilirsiniz. 

Motor Yağının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Motor yağının değişimi önemli. Peki, yağın bittiğini nasıl anlarız? Öncelikle aracınızın kullanım kitapçığına bakmalısınız. Bu kitapçıkta motor yağı değişim süresi ortalama olarak belirtilir. Ayrıca gösterge panelinde yağ uyarı ışığı yanar. Bunun dışında periyodik bakım ve oto check-up yaptırdığınızda motor yağı seviyesine bakılır ve size bu konuda bilgi verilir.

Motor Yağ Uyarı Lambası Neden Yanar?

Motor yağı uyarı lambası, aracınızın gösterge panelinde bulunan ışıklı uyarı işaretidir. Bu işaret, bir yağdanlık ve ondan bir damla damlıyor şeklinde bir görsel ile ifade edilir. Bu işaretin yandığını görürseniz nedeni aşağıdakilerden biri olabilir:

- Motor yağı azalmıştır.
- Motora yağ pompalayan pompa arızalanmıştır. 
- Motor yağ basınç sensörü çalışmıyordur. 
- Motor yağı filtresinde ya da genel olarak akışı sağlayan sistemde tıkanma olmuştur. 

Sonuç olarak motora yağ pompalanamıyordur. Bu da motor ve ona bağlı metal parçaların sürtünme ile aşınmasının muhtemel olduğu anlamına gelir. Ayrıca toz ve kirden temizlenme sağlanamaz. 

Motor Yağı Kaç Litre Konur?
Motor yağının ne kadar konulacağı konusu, motor yağının ne durumda olduğuna bağlıdır. Eklenecek motor yağı otomobilinizin modeline ve motoruna göre de değişiklik gösterir. Silindir adedi de eklenecek yağ miktarına atki eder. Burada dikkat edilmesi gereken konu, motor yağının fazla olmamasıdır. Çünkü fazla yağ, yanma odasına karışır. Bunun sonucunda da aracınız egzozdan yağ ve duman atmaya başlar. Fazla yağ ayrıca sekmanları ve subap lastiklerine zarar verir.