Otopratik Logo
close hamburger menu

Honda Civic Şanzıman Yağı

Şanzıman millerden, dişlilerden ve vitesten oluşan bir aktarım organıdır. Aracınız hareketsiz haldeyken aracınıza ilk hareketi vermek için kullanılan parçalardır. İleri vitese taktığınızda aracınızı ileri götürür ve geri vitese taktığınızda da aracınızın geri gitmesini sağlar.
Honda Civic modelinde kullanılan CVT şanzımanlar sürekli değişken hareket yeteneğine sahip bir otomatik şanzıman olarak bilinir. Honda Civic şanzımanı yüksek ısıda ve çok hassas çalışan parçadır. Dişlilerden oluşan bu aktarım organları her vites geçişinde sürtünmeye maruz kalır. Bu sebeple aşınmalar ve deformasyonların meydana gelmemesi için şanzıman yağı adı verilen ve şanzıman için hayati öneme sahip sıvı kullanılır.

Honda Civic Şanzıman Yağı Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Honda Civic şanzıman yağlarının bakımı ve değişim periyotları da aracınızın şanzıman ömrü için çok önemlidir. Honda Civic şanzıman yağı değişimi şanzıman yağında herhangi bir azalma, eksilme ve kirlenme olmadığı sürece 60 bin kilometrede bir yapılır. Periyodik bakımlarda değiştirilmesine gerek yoktur ama kontrol amaçlı bakılmasında fayda olduğunu söyleyebiliriz. Honda araçların bakım hizmetlerinde işinin ehli ustalara sahip Otopratik mağazalarında Honda bakım servisi desteği alabilirsiniz.

Şanzıman yağını değiştirmekten çekinmeyin. Şanzıman yağınız aracınızı kullandıkça giderek eksilmeye başlar. Buna bağlı olarak da yağ özelliği ortadan kalkmaya başlar. Bu durumda ekipmanlar arasında sürtünme artacağından birçok parça zarar görür ve daha büyük sorunlar ile karşılaşmanız kaçınılmaz olur.

Peki şanzıman yağını değiştirmediğiniz taktirde ne gibi sorunlar ile karşılaşacağınızı hiç düşündünüz mü? Aracınız vites değiştirirken zorlanmaya başlar. Şanzımandan ses gelir ve vites değişimi esnasında vuruntu oluşur. Zamanla aracınızın vitesi değiştirilemez hale gelir. Hal böyle iken sürüş güvenliği azalır, aracınızın performansı düşer ve yakıt tüketiminiz artar. Aracınızdan bu sinyalleri aldığınızda şanzıman yağınızın azaldığını ve hatta bittiğini anlayabilirsiniz.

Şanzıman yağı değişiminde doğru yağ tercihi de bu konuda çok önemlidir. Bunun için Otopratik mağazalarında çalışan tecrübeli teknisyenlerimiz Honda Civic modeline hangi şanzıman yağının kullanılması gerektiğini çok iyi bilir ve değişimini güvenli bir şekilde yaparlar. Bunun için otopratik.com.tr sitesinden randevu al seçeneğini kullanarak Honda Civic şanzıman yağı değişimi randevusu alabilirsiniz. Honda Civic modelleri için genellikle 4 litre şanzıman yağı kullanılır.

Otopratik’in güvenilir ustaları Honda Civic model aracınızın periyodik bakım ve oto check-up hizmetlerinde de tecrübeleri ile destek olurlar.

Honda Civic Şanzıman Yağı Fiyatları

Honda Civic şanzıman yağ değişimi ve Honda Civic için en uygun şanzıman yağı seçimi için alanında uzman kadroya sahip ve Türkiye’de geniş bir alana yayılmış çalışma ağı ile hizmet sunan Otopratik bayilerinden destek alabilirsiniz. Aracınız için çok önemli olan bu bakım hizmeti için işinin ehli ustalar ile çalışmak çok önemli olduğu gibi uygun fiyatlar da her sürücünün düşündüğü önemli unsurlardandır. Siz de Honda Civic şanzıman yağı fiyatları için bayilerimizi ziyaret edebilirsiniz.