Otopratik Logo
close hamburger menu

Honda Şanzıman Yağı

Ülkemizde en çok tercih edilen otomotiv markalarından biri de Honda’dır. Şanzımanın bozulmaması ve performanslı çalışması için şanzıman yağı büyük önem taşımaktadır. Hal böyle olunca da Honda servis ağının geniş olması gerekmektedir. Tam da bu noktada yaygın Otopratik servislerinde Honda bakım servisi ve şanzıman yağı değişimi için sitemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Honda şanzıman yağı ne işe yarar?

Yağlar araçları aşınma ve korozyondan korur. Şanzımanın bir dişli kutusu olduğunu düşünürsek bu dişlilerin aşınmaması ve kırılmaması için şanzıman yağına ihtiyaç vardır. Honda aracınızda bulunan şanzıman yağı zaman içerisinde kullanıma da bağlı olarak azalır. Hatta bu yağ bitebilir veya kirlenebilir. Bu gibi durumlarda araç vites geçişlerinde sorun oluşur. İleriki safhalarda vites geçişleri imkânsız hale gelebilir. Peki bu sorunlarla karşılaşmamak için ne yapmalı?

Honda Şanzıman Yağı Değişimi

Honda marka aracınızın periyodik kontrollerinde şanzıman yağı değişimi yapılmamaktadır fakat mutlaka şanzıman yağının durumu kontrol edilmelidir. Genellikle 60 bin kilometrede bir değişim yapılmaktadır. Yani ilk şanzıman yağı değişimini 60 bin kilometrede yaptırdıktan sonra diğer değişimler de 120 bin – 180 bin – 240 bininci kilometrelerde olmalıdır. Şanzıman yağı değişimi çok pahalı bir işlem değildir. Bu yüzden geç kalınmadan değiştirilmesi şanzımanın arızalanmasını engeller. Otopratik servislerinde Honda şanzıman yağı fiyatını öğrenmek için fiyat listesine göz atabilirsiniz.

Honda şanzıman yağının değişim zamanı geldi ve siz şanzıman yağını değiştirmediyseniz eğer aracınızın şanzıman yağı giderek eksilecektir. Aracınızda şanzıman yağının tamamen bitmesi, dişliler arasındaki yağlamanın yapılamamasına ve bu sebeple sürtünmenin artarak aşınmaların olmasına yol açar. Mevcut yağ ise yağ özelliğini yitirecektir. Bu durumda aracınızın şanzımanına bağlı diğer parçalarda zarar görmeye başlayacaktır. Bu durumda araç vites değiştirirken hem zorlanır hem de değişik sesler çıkartır. Sonunda da vites değiştiremez hale gelebilirsiniz ve sürüş güvenliğiniz azalır.

Peki şanzıman yağının değişmesi gerektiğini bir tek yapılan kilometreden mi anlarız? Bu sorunun cevabı tabi ki hayırdır. Şanzıman yağı azaldıkça araç sinyaller vermeye başlar. Honda şanzıman yağı azaldığında vites geçişlerinde zorlanmalar olur. Dişliler arası sürtünme arttığından şanzıman ısınır. Bununla birlikte şanzıman yağının değişmesi gerektiği şanzıman yağının renginden de anlaşılır. Şanzıman yağının rengi kırmızı ve saydamdır. Eğer şanzıman yağınızın rengi koyulaşır ve saydamlığını yitirirse de değişim zamanının geldiğini anlayabilirsiniz. Şanzıman yağınız koyulaştığında kahverengi tonlarına gelir. Ustalar yağın renginden yağın değişmesi gerekip gerekmediğini anlar.

Motor Yağı İle Şanzıman Yağı Aynı Şey Midir?

Motor yağı ve şanzıman yağı aynı değildir. İkisi de farklı özelliklere sahip yağlardır. Araçlarda motor yağı değişimi daha çok önemsenirken şanzıman yağı değişimi bazen ihmal edilmektedir. Böyle ihmallerle karşılaşmamak için Otopratik’in işini şansa bırakmayan ustalarına araçlarınızı teslim edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Honda şanzıman yağı randevusu almak.

Honda Şanzıman Yağı Nasıl Hangisidir?

Piyasada birçok marka şanzıman yağı vardır. Honda araçlar için hangi şanzıman yağının kullanılması gerektiği aracınızın kullanma kılavuzunda yazmaktadır. Tavsiye edilenin dışında, farklı türde, kalitesiz yağ kullanmak aracınız önemli ve pahalı parçalarından biri olan şanzıman için risk oluşturur. İşte bu risklerin gerçeğe dönüşmesini engellemek için Honda aracınızın şanzıman yağını değiştirmek, gerekiyorsa bakımlarını yaptırmak için sizi aracınızın periyodik bakımı için Otopratik’e davet ediyoruz.