Otopratik Logo
close hamburger menu

Lada Niva Lastik

Lada Niva araçların lastikleri oldukça önemli, ihmal edilmemesi gereken ve düzenli bakım görmesi gereken parçalar arasında yer alıyor. Lada Niva araçları arazi araçları olduğu için, kullanım amacına uygun olarak zorlu arazi şartlarında yol almasından dolayı, dış etkenler ve sürtünme kuvvetinin etkisi ile aşınmalara uğrayabilir. Lastiklerinizin ömrünü uzatmak ve sürüş güvenliğinizi riske atmamak için düzenli olarak Otopratik birimlerinde lastik bakımı yaptırabilir ve lastik değişimi hizmetinden faydalanabilirsiniz. Oto check up, periyodik bakım, rot başı değişimi, oto arıza tespit gibi ve daha birçok hizmet için Otopratik servis noktalarından yardım alabilirsiniz. Zamanınızdan tasarruf ederek daha hızlı bir şekilde Lada Niva lastik servis randevusu almak için Otopratik uzmanlığına güvenebilirsiniz. 

Lada Niva Araç Lastiği Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Otomobiller için üretilmiş lastiklerin maksimum kullanım ömürleri 10 yıldır. Bu süre içerisinde lastikler hiç kullanılmamış dahi olsa üretim tarihinden 10 yıl geçtikten sonra raf ömrü dolduğu için değiştirilmesi gerekir. Yıllar boyu değiştirilmemiş ve kullanımına devam edilmesi aracı zor duruma sokacak kadar aşınmış olan lastiklerin hala kullanılıyor olması trafikte can güvenliğiniz için büyük bir risk oluşturan faktörler arasında yer alıyor. Bu gibi istenmeyen durumların önüne geçmek için aracınızı düzenli olarak yetkili servislere götürerek gerekli lastik kontrollerinizi yaptırmanız gerekiyor. Ayrıca 5 yıldır aynı lastikleri kullanıyorsanız artık aracınızın lastikleri eskimeye başlamış demektir ve sonrasındaki süreç içerisinde düzenli olarak lastik bakımı yaptırmakta fayda var. Lastiklerinizin bakımını ihmal etmeyerek, onların seyahate uygun ve kullanılabilir olması istenmeyen kazalardan uzak durmanız ve can güvenliğinizin sağlanması için büyük bir katkı sağlayacaktır.

Lastiklerin Aşınmasını ve Ömrünü Etkileyen Faktörler Nelerdir? 

Lada Niva arazi aracı lastiklerinin maruz kaldıkları yüksek sürtünme kuvveti ve zor arazi koşulları nedeni ile zamanla aşınmaları kaçınılmazdır. Ek olarak lastiklerinizin ömrünü etkileyen faktörler aşağıdaki gibidir: 

- Aracın ağırlığı gibi fiziksel özellikleri,
- Yolların güzergahı (düz, virajlı vb),
- Aracın mekanik durumu (ön ve arka rot ayarları, amortisör ve frenlerin durumu),
- Ani kalkış, şok frenler, viraj alış hızı gibi araç kullanım tarzları,
- Yüksek sürat yapmak,
- Ortam sıcaklığı ve çevre faktörü,
- Lastik basınçlarının düzenli seviyelerde tutulması,
- Kaldırıma vurma, yol üzerindeki çukurlardan geçmek gibi bilinç dışı gelişen darbeler.

Yukarıda görmüş olduğunuz maddelerdeki gibi lastik ömrünüzü belirleyen aslında birçok faktör bulunuyor. Sizin de aracınızın lastik bakımına ihtiyacı olursa, Otopratik birimlerinde araç onarım hizmeti için kullanılan cihazların son teknoloji ürünleri olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu sayede en kaliteli servis hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Otopratik Lada Niva Fiyatları

Otopratik servis noktalarında, araca uygulanacak onarım hizmeti için tercih edilen parçaların araca en uygun, orijinal ve garantili olmasına çok dikkat edilir. Bu hizmet kalitesine ek olarak müşterileri de ihmal etmeyerek herkesin kolaylıkla faydalanabileceği ekonomik onarım paketleri sunulmuştur. Ekonomik onarım paketleri ve Lada Niva lastik fiyatları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Otopratik web sitesini ziyaret etmeniz yeterlidir. Dilerseniz sonrasında kendinize en uygun zaman dilimi için kolaylıkla randevu oluşturabilirsiniz.