Otopratik Logo
close hamburger menu

Mercedes Motor Yağı

Mercedes motor yağı için Otopratik uzmanlığında ilerleyerek aracınız için doğru yağı seçebilirsiniz. Mercedes motor yağı fiyatlarına Otopratik.com.tr üzerinden bakabilirsiniz. Otopratik güncel oto servis fiyatlarını inceleyerek ya da online fiyat teklifi alarak fiyat konusunda ön bilgi edinebilirsiniz. Mercedes bakım servisi konusunda size en yakın Otopratik mağazasının adresini de Otopratik.com.tr’den kolayca bulabilirsiniz. Kararınızı verdikten sonra da site üzerindeki randevu Oluştur butonu üzerinden Mercedes motor yağ randevusu alarak süreci başlatabilirsiniz. Rot kolu değişimi, klima bakımı, fren hidrolik değişimi, akü tamiri gibi pek çok işlemi de aynı adımları izleyerek yaptırabilirsiniz. 

Motor Yağı Nedir?

Motor yağını motorun parçalarını yağlayan bir sıvı olarak düşünebiliriz. Ancak bu tanım, günümüz motor yağları için yeterli değildir. Çünkü motor yağları, bu alanda geliştirilen yeni formüllerle sistemi yağlamaktan daha fazla işlev kazanmışlardır. Motorun performansını artırmak, bunlardan biridir. Ayrıca yağ, motora bağlı tüm hareketli mekanik parçaların korozyona karşı korunması gibi önemli bir işleve sahiptir. 

Motor Yağının İçeriği Nedir?

“Yağ” denilince akla sadece akışkan bir sıvı geliyor. Ancak motor yağı, kimyasal bir içeriğe sahiptir. Bu yağ, iki ana bileşenden oluşur. Bunlardan biri katık adı verilen madde iken diğeri de baz yağdır. Motor yağının % 70-90'ını baz yağ oluşturur. Kalan kısım ise katıktan oluşur. Katık, farklı kimyasal maddelerden meydana gelen bir akışkandır. Motor yağındaki katık adı verilen katkı maddeleri farklı özelliklere sahiptir. Bunlar; dağıtıcılar, temizleyiciler, aşınma önleyiciler, sürtünme azaltıcılar, köpük önleyiciler, korozyon engelleyiciler, antioksidanlar, akma noktası düşürücüler gibi maddeler şeklindedir. 

Motor Yağı Neden Kirlenir?

Motor yağını kontrol ettiğinizde kirli bir görünümle karşılaşabilirsiniz. Bu görünüm için endişe etmeniz gerekmez. Çünkü bu kirlilik, motor yağının görevini yapabildiğinin bir işaretidir. Motor ve ona bağlı parçalar arasında geznirken toz ve partikülleri temizleyerek akan yağ, zatenen istenen bir şeydir. Uzun süre kullanıldığı halde temiz olan yağ ise işlevin bir şekilde yapılamadığına işaret eder. Diğer yandan çok kirli olan motor yağı da işlevini yapmakta zorlanabilir ve motora zarar verebilir. Bu nedenle vakti gelince temiz yağ ile değişim sağlanmalıdır. 

Motor yağının kirlenmesinin nedenleri ise şöyle özetlenebilir: Aracınızın motoru her çalıştığında, yanma odasında bir yanma gerçekleşir. Bunun sonucunda da ortaya kül çıkar. Bu küller motor yağına karışır. Ayrıca dışarıdan gelen toz parçacıkları da motor yağına karışmaktadır. Çünkü motor bloğu üzerinde gezinen yağ, bu tozları alır. Motor yağının görevi metal aşınmasını önlemek olsa da bir parça aşınma olur. Bu aşınmadan kaynaklanan partiküller de yine motor yağına karışır. Tüm bu etkenler yağın zamanla kirlenmesine neden olur. Kirli yağ, yenisi ile değiştirilmelidir. Aksi halde kirli yağ, zamanla çamurlaşır ve akıcılığını kaybeder. Söz konusu kirleri motor bloğuna bulaştırmaya başlar. Bu da motorun önce performansını düşürür. Sonra yakıt tüketimini artırır. En sonunda da motor arızasına neden olur.