Otopratik Logo
close hamburger menu

Renault Toros Hava Filtresi

Otopratik Renault Toros hava filtresi randevusu için online olarak ilerleyebilirsiniz. Siteden kolayca online Toros hava filtresi değişim randevusu alabilirsiniz. Ayrıca direksiyon kutusu değişimi, oto bakım egzoz muayenesi, amortisör değişimi, lastik bakımı, akü yenileme gibi farklı bakımlar için de destek alabilirsiniz. Renault Toros hava filtresi fiyatları için de kolayca online bilgi edinebilirsiniz.  

Araçlarda Hava Filtresinin Görevleri

Hava filtresi, önemli bir parçadır. İçten yanmalı motorlarda ateşleme için yakıt ve hava karışımına ihtiyaç vardır. Yani motora girerek yakıtın tutuşmasını sağlayacak hava, dışarıdan içeri alınmalıdır. Araçlarda hava filtresi ne işe yarar sorusunun yanıtı da burada önem kazanıyor. Hava filtresi, dışarıdan içeri giren havayı süzmekle görevli. Hava filtresi, hava girişinin tam önüne yerleştirilmiş peteksi bir bir parçadır. Motora hava yoluyla partikül ya da başka zararlı maddelerin ulaşmasını engeller. Motorun tozlanmasını önler. 

Araçlarda Hava Filtresinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Bilindiği üzere hava filtresi tıkanırsa, motora yeterince hava ulaşmaz. Bu durumda ateşlemede zorlanma olur. Ayrıca gaz pedalına basıldığında alışılmış tepki geç gelir. Çünkü tıkalı hava filtresi nedeniyle aracın hızlanması zor olur. Yanma işlemi olması gerektiği gibi gerçekleşemediği için çekiş ve performans düşer. Buna ek olarak yanma istenen seviyede gerçekleşmediği için yakıt tüketimi artar. Özetlemek gerekirse, hızlanmada zorlanma ve yakıt tüketiminde artış olması hava filtresinin bozulmuş olabileceğini akla getirebilir. Elbette aracın kaç km’de olduğu da burada göz önüne alınmalıdır. 

Yakıt Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Hava filtresi, zamanla tıkanır. Tıkandığında temizlenmesi yeterlidir. Belirli bir km’nin üstündeki kullanımda da görevini yapamayacak derecede deforme olur. Bu durumda yeni hava filtresi ile değişim sağlanmalıdır. Hava filtresi değiştirmek, zor bir işlem değildir. Ancak uzman ellerde yapılması önerilir. Emme manifoldu takip edilerek hava filtresini bulmak ve çıkarmak gerekir. Daha sonra eski hava filtresinin yerine yenisi takılır ve işlem tamamlanır. Hava filtresi değiştirenlerin en sık yaptığı hata, yeni hava filtresinin yanlış yerleştiriliyor olmasıdır. Yanlış yerleştirme sonucunda farklı sorunlar ortaya çıkar. Bu konuda dikkatli olmak gerekir. 

Hava Filtresini Temizlemek Yeterli Olur mu?

Hava filtresini bir süzgeç gibi düşünebilirsiniz. Peteksi yapıdaki bu parça, zamanla toz ve kirle tıkanır. Bu nedenle de zaman zaman temizlenmesi gerekir. Özellikle periyodik bakımlarda ihtiyaç varsa söz konusu temizlik sağlanır. Düzenli aralıklarla hava filtresinin temizlenmesi, yıpranmasını geciktirebilir. Yani hava filtresinin ömrünü uzatabilir. Ancak bu parçanın ömrü dolduğunda yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Her zaman temizlemek yeterli değildir. 

Renault bakım servisi ihtiyacında Otopratik teknisyenlerine güvenebilirsiniz. Uzman teknik kadrosu ve kalite standartları çerçevesinde eğitim alan misafir karşılama personeli ile Otopratik’ten destek alabilirsiniz. Toros ya da farklı modeldeki renault aracınızın bakımlarını Otopratik mağazalarında güvenle yaptırabilirsiniz.