Otopratik Logo
close hamburger menu
Antifiriz şimdi Otopratik güvencesiyle sizinle!

Antifiriz şimdi Otopratik güvencesiyle sizinle!

Antifriz

Antifriz, Otopratik yedek parça sisteminden temin edebileceğiniz yerli üretim oto parça seçeneklerinden biri. Güncel teknolojilere uygun olarak geliştirilen Otopratik marka antifriz ile motorlu araçların ihtiyaçlarına ithal ürünlere kıyasla uygun fiyatlı çözümler üretebilirsiniz. Otopratik yedek parça servisinden online olarak kolay ve güvenli bir biçimde yerli üretim antifrizi sipariş edebilir ya da çağrı merkezi üzerinden sipariş verebilirsiniz. Hızlı teslimat ve esnek ödeme koşulları ile pratik bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz. 

Antifriz Fiyatları ve Özellikleri

Radyatör suyuna katılarak 0 derece ve altında suyun donmasını önleyen aynı zamanda harareti de önleyen kimyasal maddedir. Özetle; antifriz, kimyasal bir karışımdır ve arabada antifriz kullanmanın amacı, suyun donmasını önlemektir. Soğuk kış aylarında araba motorunun soğutma suyuna eklenen antifrizin yenilenmesi ve seçilen antifrizin kalitesi önemlidir. Peki, antifiriz kullanılmayan arabaya ne olur?

Antifriz Kullanılmazsa Ne Olur?

Araç parçalarının hiç biri sadece estetik amaç taşımadığı gibi hiç biri de tesadüfen kullanılmaz. Her bir parçanın önemli bir işlevi vardır ve doğru parça doğru yerde kullanılmadığında aracın ömrünün kısaldığı, kısa vadede farklı sorunlarla karşılaşacağı kullanıcıya açıklanmalıdır. Antifriz kullanılmayan bir araçta soğuk hava koşullarından radyatör suyu donar. Radyatör suyu ise hem radyatörün içinde hem de diğer silindir parçalarının içinde devir daim yapan yani gezinen bir sıvıdır. Radyatör suyunun donması, katı hale gelmesi; radyatör, silindir blokları ve diğer motor parçaları için tehlikelidir. Genleşerek donan suyun meydana getirdiği basıncın etkisiyle parçalar çatlayabilir. Bu durumda da Antifriz yenilemekten çok daha fazla masraf çıkar. 

Antifriz İçeriği Nedir?

Tüketiciler ya da araç sahipleri, antifriz alırken söz konusu maddenin içeriğini merak ederler. Bu kimyasal madde, suyun donmasını önleyecek özelliktedir ve kendisi de sıvı haldedir. Antifriz içeriğinde etanol, metanol ve etilen glikol bulunur. Etilen glikol, antifriz içinde en etkili maddedir. Etilen glikol maddesini ise Fransız kimyacı Charles Adolphe Wurtz 1859 yılında keşfetmiştir. Charles Adolphe Wurtz’ın keşfi, daha sonra suyun donma noktasına olan etkisinin keşfi ile otomobil endüstrisinde bir çığır açmıştır. 

Antifriz Kullanımıyla İlgili Önemli Bilgiler

Antifirizin kullanımıyla ilgili çok merak edilen bazı soruların yanıtları şöyle:

Ne Kadar Antifiriz Kullanmalı?

Antifriz kullanım miktarı iklim koşulları ile doğrudan ilgilidir. Türkiye, geniş bir coğrafi alana yayılıyor ve örneğin Ağrı ile İzmir’in hava koşulları çok çok farklı. Burada  iklim koşullarına göre tercih yapmak önemli. Maksimum koruma için 33 ila 50 arasında antifriz kullanımı tavsiye edilmektedir. Antifriz kullanım miktarı iklim koşulları ile doğrudan ilgilidir. Türkiye, geniş bir coğrafi alana yayılıyor ve örneğin Ağrı ile İzmir’in hava koşulları çok çok farklı. Burada  iklim koşullarına göre tercih yapmak önemli. Maksimum koruma için 33 ila 50 arasında antifriz kullanımı tavsiye edilmektedir.