Otopratik Logo
close hamburger menu
Cam Suyu

Cam Suyu

Araçlarda camların temiz olması, sürüş güvenliği için çok önemlidir. Kirli cam, lekeli cam, buğulu cam nedeniyle yansıtma ve görüşün azalması tehlikeli. Bilindiği üzere araç camları sileceklerle ve cam suyu ile temizlenir. Pek çok kişi, oto cam suyunu sıradan bir sıvı sanır. Oysa oto cam suyu, camın buğulanmasını, bulanık görünmesini önleyecek özel bir kimyasaldır. Otopratik marka cam suyu ile araçların camlarında güvenli kullanım elde edebilirsiniz. Otopratik cam suyu ürünü siparişi için Otopratik yedek parça sistemini kullanabilirsiniz. Hızlı teslimat ile ürünü hızlı bir şekilde teslim alıp kullanabilir, esnek ödeme koşulları ile avantajlı bir alışveriş süreci yaşayabilirsiniz. 

Cam Suyu Antifrizinin Özelliği Nedir?

Mavi renklidir. Cam suyu antifirizi donmama özelliğine sahiptir.  Aksi halde soğuk hava koşullarında donarak hem araç içindeki parçalara zarar verir hem de donduğu için işe yaramaz. Peki, antifiriz cam suyu neden donmaz? Cam suyunun donma noktasını belirleyen şey, içindeki metil alkol miktarıdır. İçindeki metil alkol oranının % 30 ve üzerinde olmalıdır. -20 dereceye kadar donmaması için cam suyu antifrizi içinde %30 metil alkol bulunmalıdır. 

Cam Suyu Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Cam suyu üreticisi, ürün açıklama etiketinde kaç dereceye kadar donmadığını ve içeriğinde ne oranda metil alkol olduğunu belirtir. Bu iki bilgiye bakarak karar vermek önemlidir. Cam suyu üzerinde -21 dereceye kadar donmyacağı belirtilmiş olmalıdır. İçinde metil alkol bulunan cam suyu antifirizi, donmama özelliğini metil alkolden aldığı için bu oran da önemlidir. 

Cam Suyu Nasıl Eklenir?

Araca cam suyu eklemek, son derece kolaydır. Kaputu açıp cam suyu haznesini bulan herkes, bu işlemi kolayca yapabilir. 

 • Kaputu açın!

 • Üzerinde su fışkırtan bir çeşmeye benzeyen amblem ile karşılaştığınız kapağı bulun. 

 • Kapağı açın ve taşırmadan doldurun. 

 • Bidon üzerinde dolum limit çizgisi vardır. Buna da dikkat edin. 

 • Kapağı kapatın. 

 • Antifirizli cam suyunu eklerken taşırmamak önemlidir. 

Otopratik mağazaları, parça temini ve araç bakımı ihtiyacını tek noktadan karşılama kolaylığına odaklanıyor. Ülkemizde geleneksel olarak araç bakımı ile ilgili ihtiyaçların farklı noktalara dağılmış olmasının yarattığı zahmetli süreci pratik bir hale getirmek üzere yola çıkan Otopratik ile akü temini, yedek parça temini, araç bakımı, lastik değişimi gibi hizmetleri tek yerden, eğitimli personelden alabilmek gibi önemli avantajlar sunuluyor. Yerli oto parça temini konusunda da önemli adımlar atan Otopratik’in yedek parça alışveriş sistemi ile hem bireysel olarak hem de oto bakım bayi için hızlıca alışveriş yapabilirsiniz. Otopratik yedek parçaları ile birden çok avantajı bir arada bulabilirsiniz. Bunlar: 

 • Özellikle yabancı markalara göre fiyat avantajı 

 • Yerli üretim oto parça kullanımı

 • Garanti desteği

 • BriSA güvencesiyle hizmet almak

 • Araç üreticilerinin önerdiği kriterlere göre orjinal ekipman bulmak