Otopratik Logo
close hamburger menu
Araba Neden Sağa Çeker?

Araba Neden Sağa Çeker?

Sürüş esnasında araba neden sağa çekerArabada sağa çekme sorunu varsa ne yapmalı? Konumuz, aracın sağa çekmesi durumu...

Sağa çeken araba veya arabanın sağa çekmesi sorununu pek çok sürücü yaşıyor. Bu durum, güvenli sürüşü etkileyecek önemli bir soruna işaret eder. Bu nedenle arabanın sağa çekmesi durumunda mutlaka bir uzmanla görüşün ve gerekli kontrolleri yaptırın. Peki, arabanın sağa çekmesinin sebebi nedir?

Arabanın Sağa Çekme Nedenleri?

Arabanın yana çekmesi hali, hem sürüş keyfini bozar hem sürücüyü yorar. En önemlisi, sürüş güvenliği konusunda problemlere neden olabilir. Arabayı sürerken neden sağa çekme yapıyor sorusunun yanıtı, pek çok parça ile ilgili olabilir. Tam bir kontrol yapılmadan bir şey söylemek zor ama genellikle aracın sağa kaymasının sebepleri benzerdir. 
Arabanın bir yana çekmesinin sebeplerini şöyle sıralamak mümkün:

Lastik Basıncı Orantısızlığı

Lastik Basıncı Orantısızlığı

Araba sağa çekiyorsa hemen lastik basıncını kontrol edin. Bir taraf daha şişik, diğer taraf daha sönükse araç bir tarafa çeker. Doğru basınçla ilgili teknik özellikler, sürücü el kitabında ya da lastik şişirme alanlarında bulunmaktadır.

Yanlış Tekerlek Ayarı

Rot ayarı bu konuda en net belirleyiciler arasındadır. Yanlış ayar yapıldıysa, sürüş esnasında araç bir tarafa çeker. Tekerleğin orta konumda olması ve lastiklerin kullanım kılavuzuna göre yolla temas etmesi için doğru açıda olması gerekir.

Fren Sistemi Sorunları

Aracın fren sisteminde sorun varsa sürüş esnasında bir tarafa çekme söz konusu olur. Burada mutlaka mekanik anlamda uzman desteği alınması gerekir. Aracın sağa çekmesine ya da sola çekmesine neden olabilen fren komplikasyonları şöyle listelenebilir:

  • Sıkışmış bir kumpas
  • kuru pimler
  • daralmış fren hortumu

Güvenli sürüş için Fren balatası kontrolüfren disk kontrolü gibi frenle ilgili parçaların bakım ve kontrollerini aksatmamanızı öneririz.

Fren Sistemi Sorunları

Tork Kontrolü Sorunları

Burada bir neden veya birden fazla neden aracın sağa veya sola çekmesine yol açıyor olabilir. Bunlardan bazılarını şöyle özetleyebiliriz:

  • Gevşek bir direksiyon elemanı olabilir.
  • Arızalı bir alt kontrol kolu burcu söz konusu olabilir.
  • Hasarlı bir motor bağlantısı olabilir.
  • Esnek bir rot kolu olabilir.
  • Bilye yatağı aşınmış olabilir.

Kötü Direksiyon Bağlantısı

Direksiyon bağlantısındaki sorunlar da aracın sürüş esnasında kontrolsüz davranmasına neden olabilirler. Bazen direksiyon kutusu değişimi gibi daha kapsamlı çözümlere de ihtiyaç olabilir. Aracın kontrolünü sağladığınız direksiyonla ilgili tepkilerde sorun olduğunu hissediyorsanız; ihmal etmeden uzman desteği alın.

Teker Yatağı Sorunları

Rulmanlar, tekerleğin yumuşak dönmesini sağlar. Ama bazen burada bir sorun olabilir. Rulman yıpranması varsa araç bir tarafa çeker. Tekerlek yatağı tamiri yani rulman düzeltmesi uzmanlık isteyen bir iştir ve mutlaka profesyonel destek almanız gerekir.

Süspansiyon Sorunları

Süspansiyonda sorun varsa araç sağa çeker mi, sorusunun yanıtı: Evet! Süspansiyon problemleri sonucunda araçta bir tarafa çekme görülür. Hatta aracı kontrol etmek güçleşir. Süspansiyon yapısı, bilyalı mafsallar, kontrol kolları, payandalar, şoklar ve zaman içinde aşınabilen burçlardan oluşur. Bu parçaların zamanla aşınması veya ayarlarının bozulması normaldir. Aracınızın periyodik bakımını düzenli olarak yaptırarak böyle sorunların önüne geçebilirsiniz. 
Aracınız sağa çekiyorsa veya sola çekiyorsa, bu durumu ciddiye alın ve hemen bakım için randevu alın. Zira, aracın bir tarafa çekmesi sorunu özellikle yüksek hızla ilerlediğiniz bir sürüş esnasında ve virajlarda çok olumsuz sonuçlara neden olabilir. Araç bakımı ve diğer hizmetler için size en yakın Otopratik hizmet noktasından online olarak randevu alabilirsiniz. Ayrıca WhatsApp üzerinden de hem randevu alabilir hem de fiyat teklifi isteyebilirsiniz.