Otopratik Logo
close hamburger menu

Otopratik Hizmetleri

Rot Ayarı

Aracın direksiyonunu bir yöne çevirdiğinizde tekerleklerin de o yöne doğru dönmesini sağlayan dengeye rot denir. Rot ayarı, sağlık sürüş için çok önemlidir. Rot ayarı ile çok yakından ilişkili olan balans ayarı ise tekerleklerin birbiri ile olan açısal dengesini ifade eder.

Rot Ayarı Nerede Yapılır?

Aracınızın direksiyonunu bir yöne döndürdüğünüzde tekerlekler de o yöne döner. Genellikle çok hafif bir direksiyon tepkisini dahi tekerlekler algılar. Bu da aracı kontrol etmeyi sağlayan ana prensiplerden biridir. Bazen kullanım süresi ve kullanım biçimi ile ilgili olarak rot ayarı bozulur. Burada yapılması gereken şey, en yakın oto bakım uzmanına başvurup rot ayarını yaptırmaktır. Bu amaçla size en yakın Otopratik noktasına ulaşabilir ve dilerseniz online olarak randevu alabilirsiniz. En yakın Otopratik oto servis noktasına da yine site üzerinden ulaşabilirsiniz.

Rot Balans Ayarı Fiyatları

Rot ayarı fiyatı almak üzere farklı oto bakım servisleri ile görüşebilirsiniz. Ancak bu konuda uzman desteği almak ve deneyimli bir ekiple çalışmak sürüş güvenliği, aracınızın ve lastiklerin ömrü, motorun ömrü ve sürüş konforu için çok önemlidir.

Rot Ayarı Nasıl Yapılıyor?

Motorlu araçlara rot ayarı yapılırken önce araç, ayarların rahatça yapılması için istasyona çekilir. Tüm tekerlekler söküldükten sonra özel ekipman ve sensörlerle ayarlama yapılır. Son yıllarda bu konudaki ayarlamalar teknik hatalara yer vermemek için bilgisayar destekli programlarla yapılıyor. Tekerlekler tekrar takıldıktan sonra aynı aks üzerindeki tekerleklerin aynı hizaya gelmesiyle işlem tamamlanır. Rot ayarı yapılırken balans ayarı da bozulacağı için mutlaka balans ayarı da tekrarlanır.