Otopratik Logo
close hamburger menu

Otopratik Hizmetleri

Lastik Nitrojen Dolumu ve Fiyatları

Oto lastiklere nitrojen basma işlemi için mutlaka oto servise gitmek gerekir. İşlem, çok zor olmasa da hassasiyet gerektirir. Size en yakın Otopratik mağazasına uğrayarak nitrojen dolumunu yaptırabilirsiniz. En yakın Otopratik hizmet noktasını bulmak üzere otopratik.com.tr üzerinden arama yapabilirsiniz. Ayrıca sistem üzerinden randevu al butonuna tıklayarak online randevu alabilirsiniz. Nitrojen doldurma işlemi hassasiyet gerektiren bir iştir. Lastiklerin oksijeni tamamen boşaltıldıktan sonra nitrojen basılır. Ardından tekrar doldur boşalt yapılır ve böylece yüzde yüz nitrojen dolumu sağlanır.

Lastiklere Neden Nitrojen Basılıyor?

Dışarıdan delme, kesme gibi işlemler dışında oto lastiklerin ömrünü kısaltan en önemli etken nemdir. Bu nedenle lastik otellerinde de nemsiz bir ortam olması gerekir. Nitorjen gazı, nem oluşumuna izin vermez. Bu yönüyle oksijen gazına göre avantajlıdır. Zira nem, lastiklerin korozyonuna neden olur. Nitrojen gazı, lastiklerin ömrü uzatır. Çünkü, lastik içinde çember telleri, subaplar hatta jantlar nemden zarar görürken nitrojen nem oluşumunu engelleyerek söz konusu parçaları korur.

Lastiklere Nitrojen Doldurmanın Avantajları

En önemli avantajı oto lastik içinde nem oluşumunu engelleyerek korozyon oluşumuna engel olmasıdır. Bu da lastiklerin ömrünü uzatır. Ayrıca nitrojen, oksijen gibi ısınmadığı için frenlemede daha iyi performans sunar. Lastiklere nitrojen basmak yakıt tasarrufu sağlar mı sorusunun yanıtı ise şöyle verilebilir: Yapılan testler, nitrojen gazının yakıt tüketimi konusunda %2 gibi bir oranda tasarruf sağladığını göstermiştir. Ayrıca nitrojen molekülleri oksijen moleküllerinden daha büyük olduğu için lastik içinden difüzyonla hava kaçağı daha az olacaktır ve lastiklerin havası daha geç sönecektir. Lastik tamiri gibi nitrojen dolumu işlemi için de Otopratik uzmanlığına güvenebilirsiniz. Aracınızın tüm bakım, parça değişimi, onarım ihtiyaçları için destek alabilirsiniz. Bu amaçla otopratik.com.tr üzerinden online randevu alabilirsiniz.