Otopratik Logo
close hamburger menu
Araba Neden Tekler?

Araba Neden Tekler?

Araba Neden Tekler?

Araba motorları, birçok hareketli parçaya sahip karmaşık makinelerdir. Bu parçalardan biri arızalanırsa veya motor ile eşanlı bir şekilde çalışan aksamlardan birinde bir sorun olursa araç tekleyebilir. Böyle durumlarda sıklıkla merak edilen konuların başında “Otomobil neden tekler?” sorusu gelmektedir. Bu durum araç sahiplerinin bir an önce ilgilenmesi gereken bir sorundur. Güvenli bir yolculuk için aracın neden teklediğini bilmek ve gerekli aksiyonları almak çok önemlidir. Aksi takdirde aracın düzenli olarak tekliyor olması durumunda aracın çeşitli aksamları ciddi olarak zarar görebilir ve hatta motor çalışmayı durdurabilir. Bu sorunu yaşıyorsanız mutlaka alanında uzman kişiler tarafından destek almalısınız.

Araba motoru neden tekler? Araba motorları birçok nedenden dolayı tekliyor olabilir. Bunun nedeni kötü bir buji, hatalı yakıt enjeksiyonu, çok kalın motor yağı veya tıkalı bir hava filtresi olabilir. Arabanız tekliyorsa ve neden olduğunu anlayamıyorsanız, kenara çekip bir çekici çağırmak ve bu işi profesyonellere bırakmak en iyisidir. Hala arabanızın neden tekleme yaptığını anlayamıyorsanız, birkaç şey deneyebilirsiniz. Aracın bujisinde bir sorun varsa yüksek ihtimalle buji değişimi işlemi yaptırmanız gerekebilir. Sorunun kaynağı filtrelerle ilgili ise de hava filtresi değişim hizmetleri alanında deneyimli ve kaliteli malzemeler kullanan ekipler tarafından yapılması gereken bir işlemdir. 

Araba Motorlarının Teklemesine Ne Sebep Olur? 

Araba Motorlarının Teklemesine Ne Sebep Olur? 

Araba motorlarının teklemesinin en yaygın nedeni tıkalı bir yakıt enjektörüdür. Bu genellikle yakıt hatlarının karbon birikintileriyle tıkanmasından kaynaklanır. Yakıt enjektörlerinin temizlenmesi gerekir ve bu, bir yakıt enjektörü temizleme kiti ile yapılabilir. Motor teklemesinin diğer bir yaygın nedeni, kırılmış veya aşınmış bir ateşleme bobinidir. Bu, yeni bir ateşleme bobini ile de düzeltilebilir. Motorun teklemesinin diğer nedenleri arasında hatalı bujiler, hatalı bir buji kablosu ve hatalı bir bobin kablosu bulunur.

Tekleme Motora Zarar Verir Mi?

Tekleme, motorun aşırı ısınmasına neden olarak hasara yol açabilir. Tekleme yaşıyorsanız, aracınızı mümkün olan en kısa sürede bir Otopratik noktasına götürmek en iyisidir. Ayrıca motorunuzu başka sorunların olup olmadığını anlamak açısından da kontrol ettirdiğinizden emin olmalısınız. En yaygın karşılaşılan araç teklemesi ile ilgili sorunlardan bazıları tekleme, eksik bujiler veya kötü bir buji kablosudur. Sorunun kaynağını anlamak için en etkili yöntemlerden biri de arıza tespit hizmetleridir.

Tekleme Motora Zarar Verir Mi?

Araba Gaza Basınca Neden Tekler?

Eğer aracınız özellikle çalıştığı esnada ve gaza basıldığında tekliyorsa sorunun kaynağına yönelik ihtimaller daha aza inmiş demektir. Bu durumun en yaygın nedenlerden biri, bujilerin aşınmış olmasıdır. Bujiler aşındığında, yakıtı tutuşturmak için yeterli kıvılcımı sağlamaz. Bujiler değiştirilmezse araç bir süre sonra yüksek hızlarda dahi stop edebilir. Bu nedenle gaz pedalına bastığınızda aracınızın stop ettiğini fark ettiğinizde mutlaka sorunun kaynağına yönelik uzman desteği almalısınız. Araba motorlarının teklemesinin diğer nedenleri arasında tıkalı bir yakıt filtresi, tıkalı bir hava filtresi veya tıkanmış bir katalitik konvertör yer alır. 

Otopratik aracınızdaki herhangi bir problemi en etkili ve hızlı bir şekilde tespit ederek sorunun kaynağını net bir şekilde tanımlar. Böylece aracınızda yakıt filtresi değişimi, buji değişim işlemi ve hava filtreleri ile ilgili herhangi bir durum profesyonel bir şekilde çözümlenir. Otopratik aracınızla güvenle ve konforla yolculuğa devam edebilmeniz için gerekli olan işlemlerin detayları ile ilgili sizleri açık ve şeffaf bir şekilde bilgilendirmektedir. Otopratik oto servis fiyatları ile bilgiyi herkesin erişebileceği bir şekilde ortaya koymakta ve güvenilirliğini kanıtlamaktadır. Siz de ihtiyacınız olan işlemlerle ilgili oto servis randevusu alarak Otopratik ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz.