Otopratik Logo
close hamburger menu
Arabada Marş nedir?

Arabada Marş nedir?

Sabahları arabanızı çalıştırmakta zorlanıyor musunuz? Arabanız çalışmadığı için bir yerde mahsur kalmaktan mı endişeleniyorsunuz? Eğer öyleyse, o zaman araba marşının ne anlama geldiğiniz bilmeniz önemlidir.

Araba Marşı Nasıl Çalışır?

Araba marşı, kontak anahtarını çevirdiğinizde veya marş düğmesine bastığınızda motorunuzu çalıştıran elektrik bir mekanizmadır. Marş etkinleştirildiğinde, motordaki daha büyük volanı döndürmek için küçük bir pinyon dişli kullanır ve yanmaya başlamasına ve kendi gücüyle çalışmasına izin verir.

Marş düğmesi nedir?

Düğmeyle çalıştırma anahtarlığı, araç sahiplerinin araçlarını basit bir düğmeye basarak çalıştırmalarını sağlayan küçük bir cihazdır. Bu kolaylık, geleneksel anahtarlara olan ihtiyacı ve hatta anahtarı bir kontağa takma ihtiyacını ortadan kaldırır. Bunun yerine, araç sahipleri artık sadece bir düğmeye basarak araçlarını çalıştırabilir. Basmalı marş sistemi, rahatlığı ve kullanım kolaylığı nedeniyle araç sahipleri arasında giderek daha popüler hale gelmektedir. Ayrıca ek koruma katmanları sağlayarak aracınızın güvenliğini artırır. Bu sistemle, arabanızın yalnızca siz istediğiniz zaman çalışacağından emin olabilirsiniz ve olası hırsızlık veya zorla girme girişimlerini ortadan kaldırırsınız.

Marş düğmesi nedir?

Marşa Ne Kadar Basılır?

Peki marş basmaması ne demek? Arabanız çalışmazsa, bunun birkaç anlamı olabilir. Akü, alternatör, marş motoru veya solenoid ile ilgili bir sorun olabilir. Arabanızı ilk defa çalıştırırken bir klik sesi duyarsanız, bu genellikle marş motoru solenoidinde veya rölesinde bir sorun olduğu anlamına gelir. Marşa yaklaşık 10 saniye boyunca bastığınızda aracınız çalışmıyorsa tüm elektrikli bileşenlerde herhangi bir hasar belirtisi olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Bazı durumlarda, akü zayıfsa ancak tamamen bitmiş ise, marş motoru yetersiz güç nedeniyle dönmeye çalışırken arabanızı çalıştırmaya çalışırken yavaş bir dönüş sesi duyabilirsiniz. Eğer sorun aküden kaynaklı ise akü şarj etme işlemi sorunun çözülmesine neden olabilir. Bu aralıklı olarak meydana gelirse, çok sinir bozucu ve endişe uyandırıcı olabilir, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede profesyonel bir tamirci tarafından kontrol edilmesi önemlidir.

Marşa Ne Kadar Basılır?

Otopratik aracınızla ilgili bir sorunun nereden kaynaklandığını bilmediğiniz durumlarda araç arıza tespiti işlemleri ile sorunun kaynağını tanımlar ve kalıcı çözümler sunar. Alanında uzman ekibini yüksek teknolojik cihazlarla donatan Otopratik ihtiyacınız olan çözümlere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmamızı sağlar. Sahip olduğu altyapısını hergün geliştiren ve teknolojiyi sunduğu kaliteli hizmetlerin ayrılmaz bir parçası olarak gören Otopratik müşterilerine yüksek memnuniyet sunar. Alacağınız hizmetin standartlarından Türkiye’nin her noktasında yer alan oto servis noktalarında taviz vermeden yaygınlaştıran Otopratik güvenilir hizmet sunar. Otopratik uzmanlarından alacağınız hizmetlerin kalitesini ve fiyat bilgilerini önceden bilmeniz güvenli bir şekilde hizmet almanız açısından önemli bir zemin oluşturur. Böylece ihtiyacınız olan oto servis fiyat bilgisi ile işlemlerinize devam edebilirsiniz. Günlük yaşamın koşuşturmacası içerisinde sizin planlamanıza uygun gün ve saat için alacağınız oto servis randevusu ile aracınızla ilgili tüm işlemleri Otopratik uzmanlarına bırakabilirsiniz.