Otopratik Logo
close hamburger menu
Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Araçların muayenesi hem güvenlik açısından hem de yasal olarak gerekliliktir. Peki araç muayenesi ne zaman yapılır? Ülkemizde yetkili TÜVTÜRK istasyonlarında araç muayenesi aracın 3 yaşına girdiği zamandan itibaren her iki yılda bir yapılır. Muayene, aracın aşağıdakiler gibi yasal ve güvenlik gerekliliklerini karşıladığından emin olmak için yapılan bir işlemdir: 

 • Araçtaki koltukların kontrol edilmesi
 • Lastiklerin yaşının ve durumunun kontrol edilmesi
 • Yağ ve sıvı seviyelerinin kontrol edilmesi
 • Frenlerin ve lambaların kontrol edilmesi
 • Sileceklerin kontrol edilmesi
 • Klimanın kontrol edilmesi
 • Sıvı seviyelerinin kontrol edilmesi
 • Sıvı durumunun kontrol edilmesi
 • Motor çalışmasının kontrol edilmesi
 • Motor performansının kontrol edilmesi
 • Motor emisyonlarının kontrol edilmesi
 • Direksiyon sisteminin kontrol edilmesi
 • Egzozun kontrol edilmesi
 • Fren sisteminin kontrol edilmesi

Araç Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Araç Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Araç muayenesi, aracın 3 yaşını doldurduktan sonra belirli periyotlarda durumunun kontrol edilmesi işlemidir. Muayene, aracın şasisinin, motorunun, hava yastıklarının, frenlerinin, süspansiyonunun, lastiklerinin ve diğer birçok parçasının kontrol edilmesini içerir. Muayeneden geçemeyen araçların ağır hasar statüsünde değerlendirilen eksik ve kusurlarını gidermesi gerekmektedir. Muayene sadece güvenlik nedeniyle yapılmaz, aynı zamanda aracın çalışır durumda olduğundan emin olunmasına da yardımcı olur. Düzenli olarak kontrolleri yapılan araçların değerini korumak da mümkündür. Bu nedenle araç muayene işlemlerinin yanında periyodik bakım hizmetlerinden yararlanmak da önemlidir.

Araç Muayenesinde Nelere Bakılır?

Araç muayenesi, aracın güvenliğini sağlamak için kullanılan bir işlemdir. Araçlar güvenlik, mekanik ve çevresel hususlar açısından denetlenir. Araç muayenesi sırasında kontrol edilen pek çok şey vardır ancak en önemlileri frenler, direksiyon ve farlardır. Frenlerin iyi durumda olduğundan emin olmak için kontroller yapılır. Direksiyonun iyi durumda olduğundan ve araç seyir halindeyken sallanmadığından emin olmak için kontrol edilir. Aynı zamanda ışıkların iyi çalışır durumda olduklarından ve hasar görmediklerinden emin olmak için kontrol edilir.

Araç Muayenede Neler Geçmez?

Araç Muayenede Neler Geçmez?

Araç muayenesi, bir aracın yola elverişli ve sürülmesi güvenli olduğundan emin olmak için yapılan bir işlemdir. Süreç, aracın muayene etiketinin, lastik dişlerinin ve kilitlenme önleyici fren sisteminin kontrol edilmesini içerir. Muayene, aracın farlarını, ön camını ve sileceklerine kadar detaylı incelemeler içerir. Muayeneden geçemeyen araç trafiğe çıkamaz. Tüm detayların incelendiği araç muayene sürecinde ağır kusur olarak değerlendirilen unsurların vakit kaybetmeden tamamlanması gerekmektedir. 

Araç Muayenesinden Önce Bilinmesi Gerekenler

Araç muayenesi zorunlu bir işlemdir. Aracın sürüş için güvenli olmasını ve sürücünün gerekli tüm gereksinimleri karşılamasını sağlamaya yardımcı olur. Bu muayene, otomobilin motorunu, farlarını, frenlerini, egzoz sistemini ve lastiklerini kontrol etmeyi gerektirir. Ayrıca sizden sigorta belgesi ve sürücü belgesi de istenecektir. Aracın ayrıca geçerli bir ruhsatı olmalı ve araç iyi durumda olmalıdır. 
Muayene istasyonu, arabada hasar olup olmadığını kontrol edecek ve arabanın sürüş için güvenli olduğundan emin olacaktır. Öte yandan aracın muayeneden geçip geçmeyeceği ile ilgili soru işaretlerinden kurtulmak için söz konusu aracın her yıl düzenli olarak oto bakım işlemlerinin kurumsal firmalar tarafından yaptırılması önemlidir. Otopratik aracınızın düzenli olarak bakımı ile ilgili ihtiyaçlarınızda yanınızdadır. Akü değişimi işlemlerinden antifiriz değişimi işlemlerine, klima gazı dolumundan far ayarı ve ampul değişimi hizmetlerine kadar oldukça geniş yelpazede hizmet sunan Otopratik uzmanlarından aracınızla ilgili her konuda destek alabilirsiniz. Oto servis fiyat listesi ile alacağınız hizmetin çerçevesi fiyatları açık ve şeffaf bir şekilde sizlerle paylaşılmaktadır.