Otopratik Logo
close hamburger menu

Otopratik Hizmetleri

Antifriz Değişimi

Antifriz motorlu taşıtların radyatörünün suyuna katılan bir maddedir. Amacı, özellikle soğuk havalarda radyatörün donmasını önlemektir. Bir çeşit kimyasal karışım olan bu madde, özellikle soğukta donmama özelliğiyle motorlu taşıtlar için önemlidir.

Antifriz Nedir?

Motor, çalışmak için aracın ihtiyaç duyacağı gücü üretirken sürekli ısınır. Bu ısınmanın etkisini azaltmak üzere soğutucu sıvılar ve radyatör kullanılır. Soğutma suyu adı verilen sıvı, soğuk havalarda donar. Donduğunda da motora zarar verebilir. Soğutma suyunun donmasını önleyen maddeye antifriz denir. Hem dizel hem de benzinli araçlarda kullanılan antifrizin içinde bulunan etilen glikol maddesi, donmayı önler.

Antrifriz Değişimi Nasıl Yapılıyor?

Motorun içindeki suyu tamamen temizlemeden ekleme yapmak çok hatalıdır. En sık yapılan kullanım hatalarından biri, motor suyu üzerine antifriz eklemektir. Bunun sonucunda dolaşım, borular içinde hava yapar. Aslında bu konuda yapılacak değişim, sanıldığı kadar kolay değildir. Bu nedenle antifriz değişimi için mutlaka işin uzmanına başvurmak gerekir. Antifriz değişimisırasında teknik ekip, mutlaka radyatörün soğutma işlevini de kontrol edecektir. Antifriz değişimi için size en yakın Otopratik hizmet noktasına gidebilirsiniz. otopratik.com.tr üzerinden en yakın Otopratik noktasını hızlıca bulabilir, araç bakımı, oto periyodik bakımelektrik sistemi kontrolü gibi farklı konularda da destek alabilirsiniz. Online olarak randevu talebi oluşturabileceğiniz otopratik.com.tr ile Antifriz değişimi fiyatı da isteyebilirsiniz.