Otopratik Logo
close hamburger menu

Otopratik Hizmetleri

Fren Hidroliği Değişimi

Frene bastığınızda araç, yavaşlıyor ya da duruyor. Peki, bu nasıl oluyor? Frene basınca arabanın durmasını sağlayan mekanizmanın önemli parçası olan fren hidroliği nedir, ne işe yarıyor ve nasıl değiştirilir? Fren hidrolik sıvısı neden önemlidir?

Fren Hidroliği Nedir?

Hidrolik fren sisteminde fren basıncının iletilmesinde kullanılan bir yağdır. Fren pedalına uygulanan kuvvetin basınca dönüşmesi ve bu basıncın da tekerlek kaliper pistonlarına iletilip balataların harekete geçmesini ve sonunda da frenlemenin yapılmasını sağlar.

Fren Hidroliği Ne İşe Yarıyor?

Fren hidrolik sıvısı temelde bir basınç oluşturarak verdiği kuvvetle frenleme işleminin yapılmasını sağlıyor. Ancak tek işlevi bu, değil. Ayrıca temas ettiği metal parçaların aşınmasını, okside olmasını da önlüyor. Bu nedenle zamanı geldiğinde fren hidroliğinin değişmesi önemlidir. Eğer fren sisteminde borularda çatlak ya da delik varsa sıvı eksilebilir. Ayrıca fren ana merkez silindirinde yağ kaçağı varsa, kampanalı fren bozulduysa ya da balatalarda aşınma varsa yine hidrolik sıvısı eksilebilir.

Hidrolik Sıvısı Eksilirse!

Eksilme durumunda pek çok araçta fren ikaz lambası ile uyarı verilir. Bu uyarıyı dikkate alıp mümkün olan en kısa sürede oto bakım noktasına ulaşmalısınız. Fren Hidroliği Değişimini Kendi Başınıza Yapmaya Kalkmayın! Bu konuda “ben kendim de yaparım” dememenizi ya da çok dikkatli olmanızı öneriyoruz. Çünkü fren hidroliği, insan vücudu için çok zararlı bir sıvıdır. Cilde teması, tahriş edici, aşındırıcı olabilir.

Fren Hidrolik Sıvısı Değişimi Fiyatları Nasıl?

Sıvı özellikleri, araç marka modeli ve hizmetin detayları fiyatı belirler. Bu konuda net bilgi almak üzere otopratik.com.tr üzerinden teklif alabilirsiniz. Önce size en yakın Otopratik hizmet noktasını bulun. Ardından almak istediğiniz hizmet için fiyat teklifi isteyin. Konforlu ve güvenli bir biçimde fren hidroliği ya da farklı konularda destek alabilirsiniz.