Otopratik Logo
close hamburger menu
ASR (Anti Patinaj Sistemi) Nedir? Ne işe Yarar?

ASR (Anti Patinaj Sistemi) Nedir? Ne işe Yarar?

ASR (Anti Patinaj Sistemi) Nedir? Ne işe Yarar?

Araçlarda patinaj yapmak, bazen eğlenceli olsa da genel olarak aracın pek çok aksamına zarar verir. Virajlarda ani ve hızlı kalkışlarda yaşanan patinaj ise kaza tehlikesine neden olabilir. Yeni nesil araçlarda tekerleklerin ani kalkışlarda patinaj yapmasını önlemek üzere ASR adlı bir sistem bulunur. Peki ASR nedir ve ne işe yarar?

ASR (Anti Patinaj Sistemi) Nedir? Ne işe Yarar?

ASR Nedir?

Son yıllarda sürüş güvenliğini en iyi seviyeye çıkarmak üzere çok sayıda sistem ve teknoloji geliştirildi. Bu yeni sistemler, hem daha güvenli sürüş hem de daha konforlu sürüş için önemli. Airbag sistemi, immobilizer sistemi, isofix gibi farklı sistemlerle sürüş, seyahat kolaylaşmış ve güvenlik artmıştır. ASR de böyle bir sistemdir. ASR, anti patinaj sistemi adlı yapının kısaltmasıdır. Adından da anlaşılacağı üzere patinaj karşıtı, patinaj önleyen bir sistemdir. Peki, ASR nasıl çalışır?

ASR Nasıl Çalışır?

Aracın patinaj yapmasını önlemek üzere geliştirilmiş olan bu sistem, son yıllarda yeni nesil araçların tümünde yer almaktadır. Aracın kalkış anında hıza rağmen patinaj yapmaması zordur. ASR sistemi ise temelde bunu önlemeyi amaçlar. Örneğin kırmızı ışıkta duran araç, yeşil yandığında aniden kalkarsa patinaj yapar. Bu durum, bazen aracın kaymasına ve kazaya neden olabilir. Ancak bu olmasa bile aracın fren sistemi, debriyaj sistemi, lastikleri ve motoru zarar görebilir. En iyi ihtimalle de yakıt tüketimi yüksek olur. İşte bu gibi olumsuzlukları önlemekte ASR yani Anti Patinaj Sistemi çok etkili bir şekilde çalışır. Sistem, hız algılayıcılar sayesinde devreye girer. patinaj yapması olası olan tekerleklere fren uygular. Sistemin hız algılayıcıları tekerleğin üzerinde bulunur. Söz konusu hız algılayıcıları, tekerleklerin dönüş hızlarını çok net bir şekilde algılar.

ASR Nasıl Çalışır?

Antipatinaj Devrede Ne Demek?

Araçlarda antipatinaj devrede ne demek, sorusunun yanıtı; tekerleklerin ani hızlandığı ve anti patinaj sisteminin patinajı önlemek üzere çalıştığıdır. Araç tekerleklerinin ani ve hızlı kalkışlarda patinaj yapmasını önlemek için geliştirilen ASR, devreye girmiştir. Burada sistem, hız algılayıcılar sayesinde devreye girer. Araç, bunu sürücüye uyarı ekranı ile bildirir.

Antipatinaj sistemi kontrolü ya da antipatinaj sistemi arızası için Otopratik uzmanlığına güvenebilirsiniz. Size en yakın Otopratik mağazası için kolayca online oto servis randevusu alabilirsiniz. Antipatinaj sistemi arızası bakım fiyatı gibi aklınıza takılan sorular için de oto servis fiyat listesini inceleyebilirsiniz. 

Otopratik uzmanlığı, farklı alanlarda aracınızın ihtiyaçları için büyük destek sunar. Yakıt filtresi değişimi, debriyaj balatası değişimi, aks değişimi gibi konularda uzman görüşü ile ilerleyebilirsiniz. Genel olarak araç bakımı, periyodik bakım ve oto check-up üzerine de güvenle destek alabilirsiniz.