Otopratik Logo
close hamburger menu
Buji Ne İşe Yarar?

Buji Ne İşe Yarar?

Buji Ne İşe Yarar?

Otomobiller her bir parçanın hizmet ettiği çeşitli mekanizmaların birleşmesinden oluşur. Bu en küçük parçanın dahi aracın güvenli ve konforlu bir şekilde trafikte seyretmesi açısından oldukça önemlidir. Bujiler, içten yanmalı motorlara sahip araçlarda, aracın çalışması için bir kıvılcım oluşturmak adına kullanılan nispeten basit bir cihazdır. Bir motorun temel bileşenlerinden biridir. Buji, silindir kafasına takılır ve bir buji teline bağlanır. Buji, daha sonra sıkıştırmayı ateşleyen hava-yakıt karışımını ateşler. Buji daha sonra bujiye kıvılcım göndermek için kullanılan buji kablosuna bir voltaj sağlar ve böylece motor çalışır. Aracınızın bujisinde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız buji kablosu değişim fiyatları hakkındaki detaylara göz atabilirsiniz.

Peki buji nedir ne işe yarar? Buji, bir motorun yanma odasında kıvılcım oluşturur. Buji, motordaki hava-yakıt karışımını ateşlemek için kullanılır. Öte yandan buji motorun çalışmasına yardımcı olur. Birçok farklı buji türü vardır. Buji, içten yanmalı bir motorun önünde bulunan ve motordaki yakıt-hava karışımını ateşlemek için kullanılan bir cihazdır. Buji, motor silindirlerindeki yakıt-hava karışımını ateşleyen bir kıvılcım oluşturarak ortaya çıkan elektrik akımı ile ateşleme sistemine güç vermek için kullanılır.

Buji Bozuk Olursa Ne Olur?

Buji Bozuk Olursa Ne Olur?

Bu durumda bir buji bozuk olursa nasıl anlaşılır sorusunu bilmek önemlidir. Buji otomobilin güvenli bir şekilde harekete başlamasını sağlayan önemli bir parçadır. Buji, motor içindeki hava-yakıt karışımını ateşleyen elektrikli bir cihazdır. Motor çalışırken hava-yakıt karışımını ateşleyerek güç üretir. Buji, metal çekirdekli kalın bir tel olan motorun buji teline bağlıdır. Dolayısı ile buji kablosu kopmuşsa buji çalışmayacaktır. Bujinin ömrünün bittiği nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı aracın ateşleme sistemi ile ilgilidir. Buji bozulursa araç hareket edemez. Bu durumda buji değişim işlemi yapılması gerekir. Bu işlemlerin mutlaka deneyime sahip orjinal parçalar kullanan kurumsal firmalar tarafından yapılması gerekmektedir.

Bujilerin Arızalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bujilerin Arızalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Eğer bujide bir arızalanma söz konusu ise araç ya hiç çalışmaz ya da zorlanarak çalışır. Bu durum aracın diğer aksamları için oldukça önemlidir. Çünkü eğer araçta buji arızası varsa bu durumun aracın diğer parçalarına zarar vermesi kaçınılmaz olabilir. Öte yandan gerekli doğru zamanda onarılmayan parçalar nedeniyle aracın yakıt tüketimi artabilir. Bu nedenle kızdırma bujisi ne işe yarar sorusunun yanıtını önceden bilmek ve gerektiği durumlarda kızdırma bujisi değişim işlemleri için Otopratik uzmanlarından destek almak önemlidir. Otopratik ile alacağınız hizmetlerde yüksek teknolojik cihazlarla sorunun kaynağı tespit edilir. Çözüm odaklı bir yaklaşım ile güvenilir hizmet almak Otopratik ile çok kolay. Müşterilerinin alacağı hizmet kalite ve standartları konusunda kendine güvenen Otopratik oto servis fiyat listesi ile açık bir şekilde ortaya konmaktadır. Otopratik farkı ile ayrıcalıklı hizmetlerden faydalanmak için tek yapmanız gereken oto servis online randevu sistemi üzerinden randevunuzu hemen almak.