Otopratik Logo
close hamburger menu
Buji Ne Zaman Değişir?

Buji Ne Zaman Değişir?

Buji Ne Zaman Değişir?

Otomobillerin her bir parçası söz konusu aracın düzgün bir şekilde çalışması için oldukça önemlidir. Bu noktada otomobillerde bujinin düzgün çalışması ve gerektiği durumlarda değişimi oldukça önemlidir. Buji arıza yaptığında çok fazla hasara neden olabilir. Bu durum da yüksek onarım maliyetlerine neden olabilmektedir. Pahalı bir onarımdan kaçınmanın en etkili yolu, bujinin ne zaman değiştirileceğini bilmektir. Bujinin arızalı olup olmadığından emin değilseniz bu alanda uzman kişilerin desteğini alabilirsiniz. 

  • Araç zaman geçtikçe yavaş çalışmaya başladıysa,
  • Aracın yakıt tüketimi arttıysa,
  • Gaza basıldığında motor tekliyorsa,
  • Araç çalıştırıldığında motor geç çalışıyorsa veya motor hiç çalışmıyorsa,

aracın bujisinde sorun olma ihtimali vardır. Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, bujiyi mümkün olan en kısa sürede değiştirmelisiniz.

Buji Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Buji Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Buji, içten yanmalı bir motorun yanma odası içindeki hava-yakıt karışımını ateşleyen bir elektrik kıvılcımı oluşturan bir cihazdır. Buji arızalı olduğunda, hava-yakıt karışımını ateşleyen bir kıvılcım oluşturulamaz ve bu da motorun tekleme yapmasına neden olabilir.Alanında uzman kişiler tarafından orjinal parçalar kullanılarak buji değişim işlemi zaman kaybetmeden yapılmalıdır. Aksi takdirde bu durum aracın çalışmamasına neden olur ve yolda kalma durumları ortaya çıkabilir. Buji, bir motorun en önemli parçalarından biridir. Buji aşındığında veya düzgün çalışmadığında değiştirilmesi önemlidir. Motora zarar vermeden önce bujinin değiştirilmesi zorunludur. Otomobillerde buji periyodik bakım işlemlerinde kontrol edilmeli ve yaklaşık 15.000 km bandında değişiminin yapılması gerekmektedir. 

Buji geç değişirse ne olur?

Buji, yanma odasının sonunda bulunan metal cihazdır. Daha sonra yanma odasından buji teline geçen yakıt ve hava karışımını ateşler. Buji kablosu ateşleme bobinine bağlanır. Buji kablosu daha sonra bujiye bağlanır. Buji çok geç değiştirilirse aracın çalışmama ihtimali vardır. 

Buji geç değişirse ne olur?

Buji her bakımda değişir mi?

Buji her araç bakım işlemlerinde mutlaka kontrol edilmelidir. Ancak buji yalnızca hasarlıysa değiştirilmesi gerekir. Otopratik buji değişim işlemlerini profesyonel bir ekip ile sizlere sunmaktadır. Otopratik önceden sunduğu oto servis ücret bilgisi ile sunduğu hizmetlerde beklenmedik maliyetlerle karşılaşmanızın önüne geçmektedir. Buji kablosu değişimi veya kızdırma bujisi değişimi için Otopratik güvenilir ve kaliteli hizmetler sunar. 

Otopratik geniş ürün ve hizmet yelpazesi ile ihtiyacınız olan tüm konularda sizlere çözüm odaklı e uygun maliyetli hizmetler sunar. Öte yandan araç sahiplerinin söz konusu araç için gerekli olan hizmetlerin fiyatlarını önceden bilmesi için bütçe planlaması açısından oldukça önemlidir. Otopratik hizmet detaylarını söz konusu hizmetlerin maliyetlerini açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Böylece gönül rahatlığı ile süreç içerisinde sorun yaşamadan işlemlerinizi Otopratik güvencesi ile yaptırabilirsiniz. Size en yakın bakım servisi için oto servis randevu sistemi üzerinden online randevunuzu oluşturabilirsiniz.