Otopratik Logo
close hamburger menu
Buji Nedir? Ne İşe Yarar?

Buji Nedir? Ne İşe Yarar?

Buji Nedir? Ne İşe Yarar?

Otomobil sahiplerinin araçları ile ilgili kimi temel bilgilere sahip olması önemlidir. Böylece ortaya çıkan herhangi bir problemin çözümü için alanında uzman kişilerin desteğini almak daha kolaydır. Otomobillerin çalışması için oldukça önemli aksamlardan biri olan bujinin düzgün çalışıp çalışmadığı periyodik bakım hizmetleri ile kontrol edilmektedir.

Buji nedir?

Buji nedir?

Buji, içten yanmalı motorlarda gazı ateşlemek için kullanılan bir cihazdır. Buji, elektrotları birine dokunduğunda tutuşan küçük bir metal borudur. Bu mekanizma, silindirde bulunan hava-yakıt karışımını ateşleyen bir kıvılcım yaratır. Aracınızın bujilerinin düzgün çalıştığından emin olmak için aracınızın bakımını doğru zamanda yaptırmanız önemlidir.

Buji, bir arabanın motorundaki hava-yakıt karışımını ateşlemek için kullanılan bir cihazdır. Elektrik akımının silindirden geçmesine izin vermek için kullanılan çok küçük, yuvarlak bir silindirdir. Elektrik akımı, karışımı yakan küçük bir kıvılcım yaratır ve bu da arabanın çalışmasına izin verir. Buji, bir daire içinde döndürülen mıknatıslanmış bir tel kullanarak bir elektrik akımı oluşturur. Akım ayrıca aküyü şarj etmek için kullanılır.

Buji Ne zaman Değiştirilmelidir?

Buji Ne zaman Değiştirilmelidir?

Buji, bir yakıt-hava karışımını ateşlemek için içten yanmalı bir motorda kullanılan bir elektrot türüdür. Buji ateşlendiğinde, havaya yüksek voltajlı bir akım gönderir ve ardından hava/yakıt karışımını ateşler. Buji, içten yanmalı bir motorun yanma odasında bulunan elektrikli bir bileşendir. Motorun düzgün çalışmasını sağlar. Peki buji ne zaman değiştirilmeli? Aracın rölantide çalışırsa veya motordan vuruntu sesi geliyorsa bujiyi en kısa sürede değiştirmelisiniz. Bujinin düzgün çalışması aracın sorunsuz çalışmasını sağlar ve aynı zamanda benzinden tasarruf etmeye de yardımcı olacaktır.

Buji, bir araba motorunda yakıtın yanmasını ve aracın düzgün bir şekilde çalışmasını mümkün kılan bir cihazdır. Motorun merkezinde bulunur ve yakıtın ateşlenmesinden sorumludur. Bujide meydana gelen herhangi bir arızalanmanın mutlaka alanında uzman ekipler tarafından kontrol edilmesi, gerektiği durumlarda da yine kaliteli ekipmanlar kullanılarak değiştirilmesi önemlidir. Otopratik buji değişim işlemlerini üst düzey hizmet anlayışı ile sunmaktadır. Otopratik tarafından sunulan kaliteli ve güvenilir hizmetlerde beklenmedik maliyetlerle karşılaşmanızın önüne geçilmektedir. Buji kablosu değişimi veya kızdırma bujisi değişimi için önceden belirlenen fiyatlar üzerinden hizmet alabilir, böylece bütçenizi planlayabilirsiniz. 

Otopratik sunduğu hizmetlerin kalitesi ile otomotiv sektöründe birçok farklı başlıkta alanında fark yaratmaktadır. Otomobil sahiplerinin Otopratik ile güvenilir hizmet alması mümkündür. Öte yandan araç sahiplerinin söz konusu araç için gerekli olan hizmetlerin fiyatlarını önceden bilmesi için oto servis fiyat listesi yayınlayarak hizmetin çerçevesini ve fiyatını önceden belirlemektedir. Böylece araç için gerekli olan işlemlerle ilgili süpriz yaşamadan bütçeniz doğrultusunda işlemlerinizi Otopratik güvencesi ile yaptırabilirsiniz. Size en yakın servis noktamız için oto servis randevu sistemi üzerinden online randevunuzu oluşturabilirsiniz.