Otopratik Logo
close hamburger menu
Debriyaj Üst Merkez Arızası Nasıl Anlaşılır?

Debriyaj Üst Merkez Arızası Nasıl Anlaşılır?

Debriyaj Üst Merkez Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araç içerisinde farklı görevler üstlenen parçalar mevcuttur. Tanıdık olan parçalardan biri de debriyajdır. Debriyaj, otomobillerin hareket edebilmesinden sorumludur. Aynı zamanda seyir halindeki bir aracın vites değişimlerini de debriyaj üstlenir. Debriyaj, kavrama, dönme ve daha pek çok görevle kullanılan önemli parçalar arasındadır. Motor ve şanzıman arasında yer alan bu parçanın arıza durumunda hızlı şekilde değişimi yapılmalıdır. Debriyaj değişim hizmeti ve fiyat seçeneklerini inceleyerek, bu arızayı hızlı şekilde çözüme kavuşturabilirsiniz. Debriyaj ve debriyaj parçaları içerisinde bulunan debriyaj üst merkez konusu, güvenli ve performanslı araç kullanımı için önemlidir. 

Debriyaj Üst Merkez Arızası Nasıl Anlaşılır?

Debriyaj Üst Merkez Nedir?

Debriyaj hidrolik bir yapıya sahiptir. Debriyaj üst merkez, hidrolik sıvıdan destek alarak  debriyaj pedalının hareket etmesini mümkün kılar. Debriyaj üst merkezi araç kullanımı sırasında,  debriyaj pedalını ideal şekilde hareket ettirerek verimli bir sürüş  gerçekleştirebilmenizi sağlar. Debriyaj parçasının yapısında bulunan hidrolik,  araç  debriyaj pedalı kullanımını kolaylaştırır. Debriyaj üst merkezi manuel sistemle karşılaştırıldığında daha esnek, güvenilir ve işlevsel olduğu kolaylıkla görülebilir. Debriyaj üst merkez hem tam hidrolik hem de yarı hidrolik sistemlerde kendisine yer bulmaktadır. Yeni nesil araçlarda kullanılan debriyaj üst merkezi modellerine donanım özelliği olarak sensörler eklenmiştir. Debriyaj üst merkezine entegre edilen sensörler, elektronik el freni, başlatma ve durdurma gibi seçenekleri beraberinde getirir. Araç, seyir halindeyken hareket kontrolü gibi eylemler de sensör özellikleri arasında yer alır.

Debriyaj Üst Merkez Arıza Belirtileri Nelerdir?

Debriyaj sistemini bir araya getiren parçalar  farklı nedenler akabinde ve çeşitli süreçler içerisinde arızalanabilir. Debriyaj sisteminde bir arıza olup olmadığını anlamak için şu farklı yöntemler izlenebilir. Araç kullanımı sırasında debriyaj kaçırıyor ise, bu önemli bir arızaya işaret olabilir. Bu sorun genellikle kullanırken debriyaj kaçıyorsa, debriyaj pedal ayarı bozulmuş veya balatalarda aşınma meydana gelmiş olabilir. Bu durum aynı zamanda  debriyaj yatağının eklerinin sertleştiğinin bir habercisi de olabilir. Debriyaj titriyor veya silkeliyor ise aracın motor kulaklarında gevşeme söz konusu olabilir. Peki, debriyaj üst merkez arızası nasıl anlaşılır? Aracınızın debriyaj pedalı hiçbir arıza durumu olmadıkça orta kısımdan rahatlıkla kavrama yapar. Fakat debriyaj üst merkez arızası meydana gelebilir. Bu durum da balata seviyesinin düşmesine ve debriyaj pedalının yukarıdan kavramasına neden olur. Böyle bir durumla karşılaştığınızda araç pedalına basıp yeniden bıraktığınızda otomobil yerinden zor bir şekilde kalkar. 

Debriyaj Üst Merkez Arıza Belirtileri Nelerdir?

Debriyaj Üst Merkez Arızası İçin Otopratik Desteği

Debriyaj merkezi arızası aracın verimli bir şekilde kullanılmasına engel olur. Bu da debriyaj üst merkezinde oluşan bir arıza durumunda uzmanlardan destek alınmasını gerektirir. Aracınızın debriyaj üst merkezinde bir arıza meydana gelmesi durumunda size en yakın konumda olan Otopratik servisinden destek alabilirsiniz. Aracınızı servise götürmeden önce oto servis randevusu alabilirsiniz. Debriyaj değişim hizmetleri ve fiyatlarına online olarak ulaşmak için oto servis fiyat listesini gözden geçirebilirsiniz.