Otopratik Logo
close hamburger menu
En Uzun Menzilli Elektrikli Araba

En Uzun Menzilli Elektrikli Araba

En Uzun Menzilli Elektrikli Araba

Benzinin fiyatı artmaya devam ettikçe, daha fazla insan alternatif yakıtlara yöneliyor. En popüler alternatiflerden biri de elektrikli otomobiller. Elektrikli arabalar çok daha temiz ve sessizdir ve yeterince uzun süre çalışabilirler. Ancak, elektrikli araçlar için de bazı dezavantajlardan söz etmek mümkündür. Bu dezavantajlardan biri elektrikli araçların menzilleridir. Elektrikli otomobilin kat edebileceği mesafe sınırlıdır ve en uzun mesafe elektrikli otomobil Guinness Dünya Rekorları'na girmiştir. Peki en uzun mesafe elektrikli araba nedir? En uzun mesafeli elektrikli otomobil olan Tesla Roadster, yeniden şarj edilmesi gerekmeden önce 620 km yol kat edebilir.

En uzun mesafeli elektrikli otomobillerden biri, tek bir şarjla 515 km kadar çıkabilen Tesla Model S'dir. Nissan Leaf 208 km kadar yol alabilmektedir. Tesla Model 3, 220 mile kadar çıkabiliyor. Halen üretimde olan en uzun mesafeli elektrikli otomobil, tek bir şarjla 238 km kadar yol alabilen Chevy Bolt EV'dir.

Şu Ana Kadar Üretilen En Uzun Menzile Sahip Araç Hangisidir?

Şu Ana Kadar Üretilen En Uzun Menzile Sahip Araç Hangisidir?

Şu ana kadar üretilen en uzun mesafeli elektrikli otomobil Tesla Model S'dir. Bu otomobilin menzili 294 mildir. Tesla Model S, ilk olarak 2012 yılında piyasaya sürülen tamamen elektrikli bir otomobildir. Sportif bir görünüme ve hızlı bir ivmeye sahiptir. Bu aracın akü aralığı 90 kilowatt saattir. Tesla Model S, saatte 155 mil azami hıza sahiptir. Bu araç, piyasada çıkan birçok elektrikli otomobilden sadece bir örnek.

Elektrikli Arabaların Çalışma Prensipleri

Elektrikli arabalar yeni değil. Bir süredir piyasadalar ve birçok ülkede kullanılmaktadırlar. Yine de uzun mesafe gidebilen bir elektrikli araba bulmak kolay değil. Bunun nedeni, çok fazla güç kullanmalarıdır. Bu da şarj edilebilir olmaları gerektiği anlamına gelir. Ancak hala elektrikli şarj istasyonları çok yaygın değildir. Yine de uzun mesafe gidebilen bir elektrikli araba bulmak mümkün. Uzun mesafe gidebilen elektrikli otomobil üreten birkaç şirket var. Şu an itibariyle, en uzun mesafeli elektrikli otomobil Tesla'nın yaptığı otomobil. Tesla, diğer elektrikli arabaların gidebileceğinden çok daha fazla olan tek bir şarjla 335 mile kadar seyahat edebilen bir elektrikli araba yaptı.

Elektrikli Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Elektrikli Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Elektrikli bir arabaya ne kadar harcamak istediğinizi düşünmelisiniz. Önünüzdeki seçeneklere baktığınızda fiyat ve menzil orantısı yapıldığında en anlamlı veriye sahip olan aracı tercih etmek isteyebilirsiniz. Öte yandan aracın şarj etme süresi de sizin için belirleyici rol oynayacaktır. Bunun yanında aracın şarjının bittiği zamanlar için gerekli olacak şarj etme noktalarını bilmek de büyük önem taşımaktadır. Bunların yanında normalde bir otomobil alırken gözden geçiridiğiniz süspansiyon, fren, konfor ve güvenlik gibi çeşitli unsurları değerlendirmeye katmanızda fayda var.

Elektrikli bir aracınız varsa diğer tüm araçlarda olduğu gibi düzenli olarak oto bakım işlemlerini yaptırmanız önemlidir. Elektirikli araçlarda düzenli yapılacak kontrollerde belirti göstermeyen arızalanmalar önceden tespit edilerek yolda kalmanıza sebibiyet vermeden çözümlenebilir. Bu nedenle fosil yakıt tüketen, hibrit veya elektrikli araçlardan biri sahipseniz periyodik bakım işlemlerini aksatmamanız oldukça önemlidir. Periyodik bakım işlemleri Otopratik noktalarında profesyonel bir ekip tarafından yapılmaktadır. Söz konusu aracınızla ilgili ihtiyacınız olan tüm oto elektrik, lastik ve jant hizmetleri, akü şarj etme, oto klima hizmetleri ve yağ ve sıvıların kontrolü gibi işlemler Otopratik noktalarında yapılmaktadır. Tüm bu işlemlerle ilgili oto servis ücretleri bilgisini Otopratik açık, net ve kendinden emin bir şekilde ortaya koymaktadır. Siz de Otoratik tarafından sunulan ayrıcalıklı hizmetlerden faydalanmak için hemen oto servis randevu sistemi üzerinden randevunuzu hemen oluşturun.