Otopratik Logo
close hamburger menu
Esp ışığı neden yanar?

Esp ışığı neden yanar?

Esp Işığı Neden Yanar?

Otomobillerde güvenli bir sürüş için kimi uyarı işaretleri söz konusudur. Aracın içerisindeki yolcu ve sürücülerin güvenliği oldukça önemlidir. Bu nedenle bir uyarı işareti yandığında göz ardı edilmeden mutlaka söz konusu durumu önceliklendirmek ve gerekli olan işlemleri yapmak önemlidir. Aracın içerisinde güvenli bir şekilde seyredebilmek için sürücülerin uyarı lambalarının ne anlama geldiğini bilmeleri önemlidir. Bu nedenle sıklıkla merak edilen konuların başında ESP nedir ve ne işe yarar? sorusu gelmektedir.

Aracın kontrol panelinde yer alan uyarı ışıklarından olan esp ışığında yolda giden bir araç figürü yer alır. Aracın altında yer alan dalgali iki çizgi ise aracın kayarak gittiğine dair bir mesaj vermek için bulunur. Ekranda esp ışığı ne demek diye merak edildiği takdirde bu uyarının anlamını bilmek gerekir. Böylece söz konusu durumun önüne geçilebilir. “Araçta ESP uyarısı nedir?” diye merak edenler için bu sorunun yanıtını bilmek güvenlik açısından da oldukça önemlidir. 

ESP Bozulursa Ne Olur?

ESP Işığı Yandığında Ne Olur?

Esp ışığı hatalı çekiş kontrolü anlamına gelmektedir. Eğer aracınızla yüksek hızda seyrediyorsanız nispeten keskin manevralar yaptığınızda esp ışığının yandığını görmeniz mümkündür. Öte yandan yokuş yukarı çıkarken veya zorlu hava koşullarında da esp ışığı yanabilir. Özellikle aracın patinaj yaptığı zamanlarda aktive olan bu ışık aracın çekiş gücünün zayıfladığı anlamına gelmektedir. Böyle bir durumu aracın savrulması olarak algılayan esp sistemi tekerlekleri kontrol altında tutmaya çalışacaktır. Savrulma tehlikesinin önüne geçmeye çalışan ESP sistemi böyle bir anda gerek duyulmuyorsa kapatılmalı düz yola girince tekrar açılmalıdır. 

ESP Bozulursa Ne Olur?

Aracın güvenli sürüşü açısından oldukça önemli ölçüde destekleyici bir unsur olarak karşımıza çıkan esp sistemi arızalanırsa ne olur? Esp sistemi aracın zorlu yol şartlarında dengeli bir şekilde seyretmesini sağlama işlevi görür. Esp sistemi bozulursa aracın kaydığı veya savrulduğu durumlarda kazaların meydana gelme olasılığı doğar. Öte yandan esp sisteminde meydana gelen bir arızlanmanın nedeni birçok şey olabilir. ESP ışığının sürekli olarak yanması ve sönmemesi bir arıza durumunun olduğu anlamına gelmektedir. Peki esp lambası hangi durumlarda yanar?

  • Hatalı çekiş kontrolü
  • Akü voltajının optimum seviyede olmaması, akü değişimi zamanının gelmesi
  • Direksiyon açısı sensöründeki sorunlar
  • Araç tekerleklerinin olması gereken boyutta olmaması
  • Fren lambası şalterinde arızalanma
  • Eskimiş bağlantı kabloları
  • ABS Modülündeki sorunlar

Aracın esp ışığının yanmasını sağlayabilecek tüm bu başlıklarla ilgili söz konusu sorunların giderilmesi için Otopratik tarafından sunulan hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Gerekli durumlarda teknolojik araçlarla yapılacak arıza tespit hizmetleri ile Otopratik alanında kesin çözümler sunar.

ESP Bozulursa Ne Yapılmalı?

ESP Bozulursa Ne Yapılmalı?

ESP Sistemleri, araç içindeki güvenli bir yolculuk için çok önemli. Esp arızasının nedenini bilmek ve gerekli önlemleri alarak aracın düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamak gereklidir. ESP Işığındaki arızalanmalar da Otopratik’ten destek alabilirsiniz. Otopratik mağazalarından uzman desteği almak için online oto servis randevusu alarak işlemlerinize hızlı ve kolay bir şekilde başlayabilirsiniz.