Otopratik Logo
close hamburger menu
Fren Balatası Ne Zaman Değişir?

Fren Balatası Ne Zaman Değişir?

Fren Balatası Ne Zaman Değişir?

Fren balataları, fren sisteminin önemli bir bileşenidir. Özel bir malzemeden yapılan fren balataları sürtünme yaratarak arabayı durdurur. Tekerleğe bağlı olan fren rotorunda yer alan fren balatalarının yıpranması çeşitli tehlikelere neden olabilir. Fren balatalarını değiştirme zamanının geldiğine kimi belirtiler söz konusudur. Özellikle periyodik bakım hizmetlerini zamanı geldiğinde ihmal etmeden yaptırmak önemlidir. Böylece belirti göstermeyen herhangi bir sorun çok fazla büyümeden önce gerekli önlemleri almak mümkün olur. 

Fren Balataları Ne Zaman Değiştirilmeli? 

Fren Balataları Ne Zaman Değiştirilmeli? 

Fren balatalarının ömrü, sahip olduğunuz fren balatasının tipine ve kullanım sıklığına bağlıdır. Kaliteli malzemelerden üretilmiş bazı fren balataları 200.000 kilometreye kadar dayanabilirken, bazı balatalar 50.000 km’e kadar dayanabilir. Fren balataların aşınması durumunda mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir. Fren balatalarını değiştirmeniz gerektiğinde, hepsini bir kerede değiştirmek ve bu işi profesyonellere bırakmak en iyisidir. Fren balataları aşınıyorsa, ani bir fren arızası riskini önlemek için hemen alanında uzman kişilerin desteğini alarak gerekli değişimlerin yapılması gerekmektedir. 

Fren balatalarını değiştirme zamanının geldiği nasıl anlaşılır?

Araç sahipleri, her 10.000 kilometrede bir fren balatalarını değiştirmelidir. Fren balatalarının zamanla aşınması ve frenlerin süngerimsi bir forma gelmesi fren balatalarının işlevini yerine getirmemesine neden olur. Ancak fren balatalarını değiştirme zamanının geldiği nasıl anlaşılır? Fren balatalarını değiştirme zamanının geldiğini belirlemenize yardımcı olabilecek birkaç işaret vardır.

Fren balatalarını değiştirme zamanının geldiği nasıl anlaşılır?

Kampana Fren Balatası Ne Zaman Değişir?

Kampanalı fren balataları, otomobillerde kullanılan en yaygın fren balatalarından biridir. Fren balataları genellikle fren yaptığınızda ses çıkarmaya başladıklarında değiştirilir. Ayrıca fren balataları aşınmaya başladığında veya üzerlerine çok fazla toz bulaşmaya başladığında değiştirilmelidirler. Fren balatası bitmeye başladığında her geçen gün frenler zayıflar ve fren hidroliği normal seviyenin altına düşer. Fren balataları aşındığında artık aracı yavaşlatmak için yeterli sürtünmeyi sağlayamazlar. Bu, fren balatalarının değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir. Kampana fren balatası değişim işlemleri Otopratik uzmanları tarafından kaliteli parçalar kullanılarak yapılmaktadır. 

Araç içerisinde yolcu ve sürücülerin can güvenliği açısından fren balatalarının durumunu bilmek önemlidir. Periyodik bakım işlemlerinde seyir halindeki otomobillerin trafikte hayati risk oluşturma ihtimali olan fren sisteminin düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilmektedir. Otopratik fren balatası değişim işlemlerini alanında profesyonel bir ekip ile teknolojik cihazlar kullanarak yapmaktadır. Fren balataları ile ilgili detaylı bilgi almak ve balata değişim hizmetlerinden faydalanmak için oto servis online randevu sistemi üzerinden size uygun gün ve saat için randevunuzu oluşturabilirsiniz. Araç servis ücretleri hakkında bilgi almak için hemen tıklayın.