Otopratik Logo
close hamburger menu

Otopratik Hizmetleri

Kampana Fren Balatası Değişimi ve Fiyatları

Fren ve amortisör bakımı ana başlığı altında ele alınan bir konudur. Fren sistemi elemanlarından biri olan kampana parçası, güvenli sürüş için çok önemlidir. Periyodik bakımlarda ve fren testlerinde mutlaka gözden geçirilen bir parçadır. Aracınıza check-up yaptırdığınızda kampana fren balatası ya da fren sisteminde bir sorun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Motorlu araçlarda frenleme sistemi sanıldığından daha komplikedir. Gerektiğinde ve mümkün olan en kısa sürede yavaşlamak ya da durmak için fren sisteminin tüm parçalarının uyum içinde çalışması önemlidir. Kampana fren balataları da frene basma halinde tekerleklere baskı yaparak yavaşlama ve durma eyleminin gerçekleşmesine yarar. Eskiyen, aşınan, kullanım ömrünü tamamlayan kampana fren balataları yenilenmelidir. Parçanın yenileme süresi üretici kataloğunda yazar. Ancak kullanım şekli ve sıklığı da parçanın ömrüne etki eder.

Kampana Fren Balatası Nedir?

Temelde balata, aşınmaya, soğuk ve sıcak havaya, sürtünmeye ve sıvılara karşı dayanıklı kolay aşınmayan bir parçadır. Araç tekerlekleri içine yerleştirilen yarım biçimli bu parça, temelde fren yapmayı sağlar. Kampana fren balataları ise frene basıldığında kampanaya sürterek yüksek ısıda fren yapmayı sağlayan parçalardır.

Kampana Fren Balatası Kaç Para?

Kampana fren balata fiyatları bir araçtan diğerine değişiklik gösterir. Bu konuda fiyat bilgisi edinmek için otopratik.com.tr üzerindeki teklif al butonuna tıklayabilirsiniz. Ayrıca size en yakın Otopratik oto servis noktasına uğrayarak fiyat bilgisi sorabilirsiniz.