Otopratik Logo
close hamburger menu

Otopratik Hizmetleri

 Yağ Filtresi Değişimi ve Fiyatları

Yağlar ve sıvılar bir motorlu araç için en fazla dikkat edilmesi gereken konular arasındadır. Motor yağı değişimi, belirli periyodlarla yapılır. Motor yağı filtresi de hem motor yağının kalitesi hem de motorun sorunsuz çalışması için önemlidir. Motorun ön kısmında, yan tarafında ya da arkasında bulunan yağ filtresi, sökme aparatıyla çıkarılır. Elle bu işlemi yapmak mümkün değildir. Filtre çıkarılmadan önce yağ boşaltımı yapılabilir. Bu işlem yapılmayacaksa da filtre çıkarılırken yağ sızıntısına karşı önlem almak gerekir. Ardından temiz filtre takılır. Motor yağ filtresi değişiminde dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Bunlardan biri de yeni yağ filtresi takılırken içine biraz motor yağı sürmektir. Burada amaç, doğru yağ basıncını geri kazanma süresini kısaltmaktır.

Yağ Filtresi Değişimi Gerekli mi?

Belirli aralıklarla yağ filtresinin değişimi yapılmalıdır. Aksi halde tıkanan yağ filtresi görevini yapamaz ve partiküller motor parçalarının sağlıklı çalışmasına engel olur. Bunun sonucunda da sürüş konforu, performans, yakıt tüketimi ekonomisi kötü etkilenir ve daha ileri dönemde de motor arızası sorunları yaşanır. Yağ filtresinin ne zaman değiştirilmesi gerektiği, aracın kullanım kılavuzunda yazar ve genellikle her bakımda değişmesi tavsiye edilir. Ancak burada esas olan aracın kullanım süresi ve kullanılan yağın kalitesidir.

Yağ Filtresi Değişimi Nerede Yapılır?

Yağ filtresi değişimi fiyatı almak için size en yakın Otopratik hizmet noktasına uğrayabilirsiniz. otopratik.com.tr üzerinden hızlı ve kolay bir biçimde online randevu oluşturabilir, güvenle aracınızın bakımını yaptırabilirsiniz.