Otopratik Logo
close hamburger menu
Gaza Basınca Motordan Neden Ses Gelir?

Gaza Basınca Motordan Neden Ses Gelir?

Gaza Basınca Motordan Neden Ses Gelir?

Motordan gelen sesler, önemsenmesi gereken belirtilerdir. Genellikle motorla ilgili olan bazen de aracın farklı parçaları ile ilişkili olabilecek arızalara işaret ederler. Gaza basınca motordan ses gelmesi de bir belirtidir ve mutlaka dikkate alınması gerekir. Gaza basınca motordan neden ses gelir sorusuna verilebilecek yanıtlar ise çok geniş kapsamlıdır. Bu nedenle bir arızaya işaret edecek netlikte farklı ses duyuyorsanız mutlaka size en yakın Otopratik noktasından oto servis randevusu alın. Peki, gaza basınca motordan ses gelmesi nelerin belirtisi olabilir?

Gaza Basınca Motordan Neden Ses Gelir?

Gaza Basınca Motordan Gelen Sesin Nedenleri?

Gaz pedalına basınca motordan hava sesi gelebilir. Özellikle turbo sistemi olan araçlarda görülen bir durumdur. Turbo sistemde gaza yüklenince bir hava sesi ortaya çıkar. Peki, turbo araçlarda gaza basınca ses çıkmasının nedeni nedir? Bu soruya yanıt vermek için önce turbo sistemi anlamak gerek. 

Turbo sistemin ana amacı, yanma işlemini daha verimli kılmaktır. Burada egzozdan alınan hava motora soğuk hava olarak basılır. Bu da yanmayı daha verimli kılar. Elbette bunun sonucunda da tekerleklere daha fazla güç aktarılır. Sisteme bağlı pervaneler de siz, gaza yüklendikçe hızla döner. Burada duyduğunuz ses, bu pervanelerden geçen havanın sesi olabilir. Bu durumda endişe etmeye gerek yoktur. Ancak siz, gaza basınca ıslık sesi geliyorsa durum farklı olabilir. Turbo hortumlarındaki kaçaklar da ıslık sesine benzer bir ses ortaya çıkarır. Bu daha çok gaza basınca çıkar. Mutlaka hortumların yenilenmesini gerektiren ciddi bir sorundur. Söz konusu durumla ilgili hemen çözüm üretmez ve oto servis desteği almazsanız çok daha fazla maliyetli başka sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Gaza Basınca Motordan Gelen Sesin Nedenleri?

Turbo Hortumlarında Kaçak Varsa Ne Olur?

Otomobillerde, motosikletlerde ya da büyük motorlu araçlarda kullanılan parçaların her biri önemli bir işlevin yapı taşlarıdır. Tek bir parçadaki hasar ya da eskime, bütünün performansına etki eder. Örneğin rot ayarı doğru değilse aracın direksiyon kutusundan aksına pek çok parçası bu durumdan etkilenir. Benzer şekilde gerekli olduğu halde buji değişimi yapılmadığında zamanla buji ile ateşleme sistemi ve ona bağlı diğer yapılar arıza verir. Turbo hortumlarındaki kaçak kaynaklı ıslık sesi de dikkate alınmalı ve hortumlarda gerekli bakım sağlanmalıdır. Aksi halde aracın performansı düşer. Ateşleme verimliliği azalır ve motor daha fazla yakıt harcamaya başlar. Ayrıca egzozdan siyah duman çıkması da ıslık sesi gibi turbo ateşleme hortumlarındaki sorunların habercisidir.

Aracınız da gaza basınca motordan ses geliyorsa, bu durumu ciddiye alıp mutlaka oto servise gösterin. Zira, gaza basınca motordan gelen ses önemli parça arızalarının bir belirtisi olabilir. İlgili parça değişimi veya araç bakımı için fiyat bilgisi edinmek üzere de online olarak Otopratik den oto servis fiyat listesi ile ilerleyebilirsiniz.