Otopratik Logo
close hamburger menu
Kızdırma Bujisi Ne İşe Yarar?

Kızdırma Bujisi Ne İşe Yarar?

Kızdırma bujileri, dizel motorların kritik bir bileşenidir ve motorun kolay çalıştırılması için gereken ek ısıyı sağlar. Verimli yanmayı teşvik etmek için gelen yakıtı ve havayı ısıtan bir ısıtma elemanı ile motorun her bir silindirine monte edilirler. Bu, soğuk hava koşullarında bile motorun daha hızlı ve kolay çalışmasına yardımcı olur. Kızdırma bujisinin işini yapması için gereken süre, teknoloji ve mühendislik ilerlemeye devam ettikçe her geçen gün azalmaktadır. Ek olarak, kızdırma bujileri ısıtma sırasında kızdırma bujisi içindeki malzemelerin eşit olmayan şekilde genleşmesi nedeniyle ısıtma telinin hasar görmesini önlemeye yardımcı olur.

Arızalı Kızdırma Bujisinin Belirtileri

Kızdırma Bujisi Nasıl Çalışır?

Kızdırma bujisi, dizel motorların çalıştırılmasına yardımcı olmak için kullanılan özel bir ısıtma cihazıdır. Ateşlenmeden önce hem havayı hem de yakıtı ısıtmaları bakımından bujilerebenzerler. İkisi arasındaki fark, kızdırma bujisinin havayı ve yakıtı ısıtmak için elektrik kullanması, bujinin ise elektrik kıvılcımı kullanmasıdır. Yakıt enjeksiyonu sırasında yakıt enjektörü spreyi yakıtı kızdırma bujisinin sıcak ucuna yönlendirmeden önce giriş havası sıkıştırılır. Bu ısıtma elemanı, elektrik verildiğinde, elektriğe karşı direnci nedeniyle ısınır ve haznede yakıt/hava karışımını ateşleyen bir sıcak nokta oluşturur.

Arızalı Kızdırma Bujisinin Belirtileri

Arızalı Kızdırma Bujisinin Belirtileri

Bir kızdırma bujisi, bir dizel motorun önemli bir parçasıdır. Yanma odasının içinde sıkıştırılan havanın önceden ısıtılmasına yardımcı olarak yakıtın daha verimli yanmasını sağlar. Bir kızdırma bujisi arızalı olduğunda, motoru çalıştırma zorluğundan kaba rölantiye ve motorun teklemesine kadar bir dizi soruna neden olabilir. Arızalı bir kızdırma bujisinin belirtileri, aracı çalıştırmada zorluk, zayıf performans, güçte azalma, zor çalıştırma, motor çalışmadan önce daha uzun marş süreleri ve egzozdan beyaz duman içerebilir. Bu belirtilerden herhangi biri mevcutsa, kızdırma bujilerinizi mümkün olan en kısa sürede profesyonel bir tamirciye kontrol ettirmeniz önemlidir.

Kızdırma Bujisi Arızalı Olursa Ne Olur?

Eğer aracınızın kızdırma bujisi arızalı ise motor soğukken çalıştırmada zorluk yaşayabilirsiniz. Kötü veya arızalı bir kızdırma bujisinin en yaygın semptomu, özellikle soğukken motoru çalıştırmada zorluk çekmesidir. Ayrıca zor çalışan bir motor, tekleme, zayıf performans, güçte azalma ve yakıt verimliliğinde azalma fark edebilirsiniz. Ayrıca, aracı çalıştırmaya çalıştığınızda motor bölmesinden gelen bir tıkırtı sesi duyabilirsiniz. Bu belirtiler tanıdık geliyorsa, daha fazla motor hasarını önlemek için kızdırma bujilerinizi mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirmeniz önemlidir. Gerekli durumlarda buji değişimi işlemlerinin aksatılmadan yapılması gerekir.

Otopratik buji değişiminden bujinin önemli bir parçası olan buji kablosu değişimi işlemlerine kadar tüm konularda ihtiyaçlarınıza tek bir çözüm adresi olarak yanıt vermektedir. Oto servis fiyatları listesi sayesinde aracınıza yapılacak tüm işlemlerin çerçevesine ve fiyat bilgisine önceden ulaşabilirsiniz. Otopratik uzmanlarından alacağınız oto servis randevu sistemi ile size uygun gün ve saatlerde profesyonel hizmetlere ulaşabilirsiniz.