Otopratik Logo
close hamburger menu
Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır?

Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır?

Otomobillerin güvenli bir şekilde çalışması için oldukça kritik bazı konular vardır. Özellikle de araçların amortisörleri konforlu ve güvenli bir sürüş için çok önemlidir. Peki amortisör patlak olursa ne olur?

Amortisör patlarsa, çeşitli sorunlara neden olabilir. En bariz sorun, sert bir sürüşe ve ayrıca araç genelinde titreşimlere neden olabilmesidir. Bu, aracın süspansiyon ve direksiyon bileşenlerinde daha fazla aşınmaya ve yıpranmaya neden olarak erken aşınmaya neden olabilir. Ayrıca amortisör patlaması, parçanın sıcaklığında ani bir artışa neden olabilir ve bu da yağ sızıntısı veya korozyon gibi başka sorunlara yol açabilir.

Patlak Amortisör Nasıl Ses Yapar?

Amortisör düzgün çalışıyorsa, zıplamayı hemen durduracağına dikkat etmek önemlidir. Süspansiyon birkaç kez sekmeye devam ederse, bu, amortisörün aşındığının ve değiştirilmesi gerektiğinin bir işaretidir. Ek olarak, bir amortisörden gelen gök gürültüsü benzeri bir ses duyarsanız, bu, hasarlı olduğu ve değiştirilmesi gerektiği anlamına gelebilir.

Patlak Amortisör Nasıl Ses Yapar?

Amortisör Patlak İse Muayeneden Geçer Mi?

Bir araç muayenesinden geçmek söz konusu olduğunda, hatalı amortisörler sorunun kaynaklarından biri olabilir. Kırık bir amortisörün belirtilerini bilmek ve bunun aracınızın performansını nasıl etkileyebileceğini anlamak önemlidir. Kırık bir amortisörün en belirgin işareti, aracınızın muayeneden geçememesidir. Tepkisiz direksiyon, aşırı zıplama veya ağırlık aktarımını kontrol edememe belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, amortisör değişimi zamanı gelmiş olabilir.

Kırık bir amortisörün diğer işaretleri arasında süspansiyon sisteminden gelen olağan dışı bir ses veya dönerken veya viraj alırken karakteristik olmayan bir sallanma hareketi yer alabilir. Amortisörde, kırık veya bloke edilmiş bir bileşen veya kasada gözle görülür çatlaklar gibi herhangi bir harici hasar olup olmadığını kontrol etmek de önemlidir.

Amortisör Takozu Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Amortisör takozları, aracınızın süspansiyon sisteminin önemli bir parçasıdır ve arızalanmaları önemli sorunlara neden olabilir. Arızalı bir amortisör takozunun belirtilerini anlamak önemlidir, böylece daha fazla hasara yol açmadan önlem alabilirsiniz. Amortisör takozu değişimi alanında uzman kişiler tarafından oto servis noktalarında yapılması gereken bir işlemdir.

Amortisör Takozu Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Arızalı bir amortisörün en yaygın göstergelerinden biri, direksiyon simidini döndürürken çıkan metalik bir tıklama sesidir. Bu ses, bozulmaya başlayan gevşek veya aşınmış bir montaj parçasından kaynaklanır. Ek olarak, direksiyon simidini döndürürken çıkan gıcırtı sesi de amortisörün aşınmış veya gevşek olduğunun bir göstergesi olabilir. Düzensiz bir şekilde aşınmış bir montaj parçasından kaynaklanabilecek, tekrarlanan bir şok sesi de duyabilirsiniz.

Amortisör montajının arızalı olduğundan şüpheleniyorsanız, en iyisi profesyonel bir oto servis noktasından destek almaktır. Oto servis fiyat listesi ile aracınız için ihtiyacınız olan hizmetlerden önceden belirlenen ücretler kapsamında faydalanabilirsiniz. Oto servis randevusu almak ve size uygun gün ve saatte aracınızın amortisörlerinden araç elektrik aksamlarına kadar geniş bir yelpazede ihtiyaçlarınıza çözüm bulmak için geç kalmayın.