Otopratik Logo
close hamburger menu
Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?

Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?

Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?

Araçların sistematik şekilde çalışması ancak tüm parçaların ideal formda olması ile sağlanabilir. Araç içerisindeki parçaların birinin zarar görmesi, ideal kullanımı engelleyici bir unsur oluşturur. Triger kayışı kopması da aracın tam performans sergilemesine engel olan arızalardan biridir. Triger kayışının kopması durumunda triger zincir değişimi ve fiyatları için araştırma yapabilirsiniz. Ancak aracın tam performans çalışması için son derece önemli olan bu parça hakkında ön bilgi edinmek de işinizi kolaylaştırabilir. Peki, triger kayışı nedir?

Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?

Triger Kayışı Nedir?

Krank milinin hareketini eksantrik miline ileten ve supapların açılıp kapanmasını sağlayan araç içerisinde yer alan triger kayışıdır. Triger kayışının pek çok önemli görevi bulunur. Bu sorumluluklardan  biri de motor soğutma sıvısıdır. Triger kayışı, birçok araba modelinde devirdaim pompasını hareket ettirme görevini üstlenir. Bu işlem sayesinde motor soğutma sıvısının soğutma sistemi içerisinde rahatça ilerlemesi sağlanır. Bir diğer deyişle triger kayışı hem eksantrik miline hem de devirdaim pompasına, dönmeleri için gerekli olan hareketi sağlar. Triger kayışları, genellikle kauçuk ve çelik tel/kumaş kuşak gibi malzemeler kullanılarak üretilir. Aynı zamanda triger kayışlarının kevlar, aramid ve karbon fiber gibi özel ve dayanıklı malzemeler kullanılarak üretilen modelleri de mevcuttur. Bu modeller yeni nesil triger kayışları olarak bilinirler. 

Triger Kayışı Neden Kopar ve Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?

Araç içerisinde önemli görevleri yerine getiren triger kayışı neden kopar? Triger kayışı belirli bir zaman sonunda sürücülerin kullanım şekline bağlı olarak kopma yapabilir. Bu durumun temelde iki sebebi vardır. Triger kayışı yumuşak bir malzeme olan kauçuk ürününden yararlanılarak üretilmiş olabilir. Triger kayışının bir tarafının dişli olmasının nedeni kasnakları ve motordaki dişlileri rahat bir şekilde kontrol altına almaktır. Triger kayışının kopması araç kullanımına ve aracın kaç kilometrede olduğuna bağlıdır. Yumuşak olan ve triger kayışı üretiminde kullanılan malzeme gereğince, zaman içerisinde kilometreye bağlı olarak kopar. Bu durum bu süreç boyunca motor içindeki sürtünme ve ısınmadır. Zamanında değiştirilmeyen ve bakımı aksatılan triger kayışı da bir süre sonra kopabilir. Peki, triger kayışı koparsa ne olur?  Triger kayışı koptuğunda, kayışın tuttuğu dişli aksamlar zarar görür. Bu durum motorun durmasına neden olur. Otoban gibi hız limitinin yüksek olduğu alanlarda triger kayışının kopması, güvenlik açısından oldukça tehlikelidir. Triger kayışı koptuğunda motor gürültülü bir şekilde ses çıkarmaya başlar. Bunun yanı sıra araç kaputunun altından siyah bir duman gelebilir. 

Triger Kayışı Neden Kopar ve Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?

Triger Kayışı Koparsa Ne Yapmak Gerekir?

Triger kayışı değişimi ile olası kazaları önlemek mümkündür. Araca takılacak triger kayışının üretildiği materyal önemli rol oynar. Aynı zamanda triger kayışı fiyat seçenekleri de seçilen parçaya göre değişir. Bu nedenle arıza gösteren veya kopan triger kayışlarının uzmanlar tarafından değiştirilmesi gerekir. Aracın triger zinciri değişimi için Otopratik noktalarına gelebilirsiniz. Aracınızı bakıma götürmeden önce oto servis randevusu alabilirsiniz. Aynı zamanda akıllı cihazınız üzerinden oto servis fiyat listesini de kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz.