Otopratik Logo
close hamburger menu
Lastik Üzerindeki Yazıların Anlamları

Lastik Üzerindeki Yazıların Anlamları

Oto lastiğin üzerindeki bilgiler ne anlama gelirOto lastik alırken üzerindeki bilgilere bakmak gerekir mi? Lastiklerin üzerindeki rakamların anlamları ve lastiklerin üzerindeki harflerin anlamları konusunda bilgi arıyorsanız okumaya devam edin.

Lastik Üzerindeki Harf ve Rakamların Anlamları Neden Önemli?

Aracınız için doğru lastiği seçmeniz veya mevsimine göre doğru lastik seçimi yapmanız için oto lastik üzerindeki rakam ve harflerin anlamlarını okumayı bilmelisiniz.

Lastik Üzerindeki Harf ve Rakamların Anlamları

Aracınızın lastiği üzerinde ya da herhangi bir lastik üzerinde bazı rakamlar ve harflerle karşılaşmış olmalısınız. Tahmin edeceğiniz üzere bu bilgiler, lastiğin boyutları hakkında bilgi veriyor. Peki, hangisi ne anlama geliyor ya da hangisi hangi kısmın boyutu hakkında bilgi veriyor?

Lastik Üzerindeki Rakamlar Ne Anlama Geliyor?

Oto lastik üzerinde “175/75 R 20 92 T” yazdığını varsayalım ve bu harf-rakamların anmalarına bakalım:

  • 175: Lastik taban genişliği (Kullanılan ölçü birimi milimetredir.).
  • 75: Yanak genişliğinin lastik taban genişliğine oranı (% değeri).
  • R: Lastiğin radial (telli) olduğunu gösterir.
  • 20: Lastik iç çapı, jant ölçüsüdür (Kullanılan ölçü birimi inçtir.).
  • 92: Lastik üzerindeki yük endeksidir.
  • T: Uluslararası maximum hız limiti göstergesi.

Lastik Üzerindeki Rakamlar Ne Anlama Geliyor?

Lastik Üzerindeki Harfler Ne Anlama Geliyor?

Oto lastik üzerinde farklı harf kodları da bulunur. Bunların anlamlarını da aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

  • TL: Tubeless (iç lastiksiz). Halk dilinde “dubleks” olarak bilinir.
  • TT: Tube-Type (iç lastikli).
  • RF: Rein-Force (güçlendirilmiş).
  • XL: Extra Load (daha fazla yük).

Yukarıdakilere ek olarak lastik üzerinde kar kristali işareti varsa bu, onun bir kış lastiği olduğunu belirtir. 
Bir de harflerle hız sınırı belirtilir. 98V gibi. Ancak burada hangi harfin hangi hız sınırına denk geldiğini bilmek gerekir. Örneğin, J harfi 100 km/saat hızlanma, K harfi 110 km/saat hızlanma, L harfi 120 km/saat hızlanma bilgisine, T harfi max 190 km/saat hız bilgisine işaret eder.

Oto Lastiğin Üretim Yılı Nasıl Anlaşılır?

Tekerleklerin üzerindeki yazıların anlamları şeklinde arama yapan sürücülerin çoğu, oto lastiğin son kullanma tarihi bilgisini arıyor. Hemen belirtelim ki oto lastiklerin üzerinde son kullanma tarihi yazmaz. Çünkü oto lastiklerin son kullanma tarihini önceden belirlemek zordur. Oto lastiğin kullanım ömrü, nasıl ve ne kadar kullanıldığı ya da saklanma koşulları gibi etkenlere doğrudan bağlıdır. Ancak üretim tarihi mutlaka lastik üzerinde yazar. Oto lastik alırken üretim tarihine bakılması önerilir. Üretiminin üzerinden 2 yıl geçmiş olan lastikler yerine daha yeni olanları tercih etmenizi tavsiye edebiliriz. Peki, lastik üzerinde üretim tarihi nasıl yazıyor
Örneğin 4020 şeklinde yazar. Burada “40”, yılın 40. haftası ve “20” de 2020 yılı anlamına gelir. Üzerinde 4020 yazan lastik, 2020 yılının 40. haftasında üretilmiştir.

Oto Lastiğin Üretim Yılı Nasıl Anlaşılır?

Lastik Seçiminde Dikkatli Olun!

Oto lastik seçiminde lastiğin üzerinde harf ve rakamları inceleyerek aracınızın üreticisinin verdiği bilgilere göre seçim yapın. Lastik hava basıncı kontrollerini aksatmayın ve aracınıza göre lastik hava basıncı ayarlamayı öğrenin. Periyodik bakımları aksatmayın. Gerekiyorsa rot ayarı ve balans ayarı yaptırın.

Oto lastik bakımı ve seçimi çok önemli. Aracınızın farklı ihtiyaçları için Otopratik servis fiyatlarını servise gitmeden online olarak öğrenebilirsiniz. Otopratik servis fiyat listesine bakabilir veya hizmet ihtiyacınıza ve aracınıza özel online olarak teklif alabilirsiniz.