Otopratik Logo
close hamburger menu
Yazlık Lastik Ne Zaman Takılır?

Yazlık Lastik Ne Zaman Takılır?

Yazlık lastiklere ne zaman geçiliyor? Kış lastiği sezonu ne zaman bitiyor? Bilindiği üzere ülkemizde bazı araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu var. Kış lastiği takma zorunluluğu, 1 Aralık’ta başlıyor ve 1 Nisan’a kadar sürüyor. 1 Nisan itibariyle artık yaz lastiğine geçmek gerekiyor. Peki, yaz lastiği takma zorunluluğu var mı? Yaz lastiği takılmazsa ne olur ya da kış lastiği yazın kullanılırsa ne olur? Bu soruların yanıtlarına bakalım…

Yaz Lastiği Taktırma Zorunluluğu Var mı?

Yaz lastiği için kanun eliyle belirlenmiş bir zorunluluk yok. Ancak güvenli sürüş için yazın yaz lastiği ve kışın kış lastiği kullanmak çok önemli. Peki, yaz lastiği ile kış lastiği arasındaki farklar neler?

Yaz Lastiği Kış Lastiği Farkı Nedir?

Oto lastikleri, aracın güvenle ilerlemesi, performanslı çalışması ve motorun ömrü için çok önemlidir. Lastikler üzerinde ilerleyen araç aksamı, doğru lastik kullanılmadığında, doğru lastik ayarı olmadığında ve dolayısıyla doğru lastik basıncı sağlanmadığında aracın güvenle ilerlemesine, hızlanma performansını göstermesine engel olacağı gibi motoru zorlayarak kısa sürede yıpranmasına neden olur. İşte bu nedenle lastik seçimi ve kullanımı önemlidir. Yine aynı nedenle üreticiler, mevsim ve yol koşullarına göre oto lastik tasarlanması gerektiğini keşfetmişlerdir. Zira, yol koşullarının ıslak, kaygan ya da çamurlu olması durumunda lastiklerin yol tutuşu azalır. Burada çekiş sistemi dışında lastiklerin durumu önemli bir belirleyici olur. İşte bu nedenlerle de kış mevsiminde kullanılacak lastiklerin yanak genişliği fazladır ve yüzeyleri suyu tahliye edecek şekilde yivlere sahiptir.

Kış Lastiği Yazın Kullanılırsa Ne Olur?

Kış lastiği, kaygan zeminde kaymadan ilerlemek ve yola tutunmak üzere tasarlanmıştır. Diğer yandan kış lastiklerini yazın kullanmak, öncelikle kış lastiklerinizin hızla yıpranmasına ve kısa sürede kullanılamaz hale gelmesine neden olur. Ek olarak aracınızın performansı yani hızlanma oranları düşer. Araç, hızlanamadıkça motora yüklenir ve motora binen yük, daha fazla yakıt tüketimine neden olur. Diğer yandan motor ve motorun sağlıklı çalışmasını sağlayan pek çok parça da yıpranır. Bunlara ek olarak kış lastikleri yazın kullanıldığında araç içinde uğultu yapar.

Kış Lastiklerini Nereye Koyacağım?

Pek çok araç sahibi, kış lastiklerini yaz gelince nereye koyacağı endişesini yaşıyor. Gerçekten de şehirde küçük dairelerde yaşayan insanlar için bu büyük boyutlu malzemeleri koyacak yer bulmak epeyce zor. Ancak oto lastik oteli olarak hizmet veren noktalardan destek almak mümkün. Otopratik hizmet noktalarında oto lastik saklama alanı servisi yani lastik oteli hizmeti de veriliyor. Ayrıca lastiklerin en uygun koşullarda saklanması için düzenlenmiş olan bu alanlarda beklemeleri, çok daha doğru. Otopratik servis fiyatları için online olarak bilgi alabilirsiniz. Lastik sökme takma işlemi için de uzman desteği almanızı öneriyoruz. WhatsApp üzerinden de randevu alabilir ve fiyat teklifi isteyebilirsiniz.