Otopratik Logo
close hamburger menu
15 40 Motor Yağı Hangi Araçlarda Kullanılır?

15 40 Motor Yağı Hangi Araçlarda Kullanılır?

15 40 Motor Yağı Hangi Araçlarda Kullanılır?

Motor yağı, motorun sorunsuz çalışmasını sağlayan önemli bir parçasıdır. Yağ, motoru yağlayarak ısınma ve sürtünme dolayısıyla ortaya çıkabilecek hasarlara karşı korur. Ayrıca motorun soğumasına yardımcı olur ve arabayı hareket ettirmek için sürtünme sağlar. Düzenli olarak yapılan periyodik kontrollerde ve oto bakım işlemlerinde aracın motoru da detaylı bir şekilde incelenir ve motor yağı değişimi gerekip gerekmediği tespit edilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı motor yağı türü vardır. Doğru motor yağını kullanmak aracın en kıymetli olan paraçlarından olan motorun sağlıklı bir şekilde çalışması için oldukça önemlidir. Peki ne tür motor yağı kullanmak gerekir?

Piyasada pek çok motor yağı çeşidi bulunmaktadır. Bazıları otomobiller, bazıları kamyonlar ve diğerleri motosikletler içindir. Motor yağı satın almadan önce, ne tür bir motora sahip olduğunuzu bilmek önemlidir. Arabalar için kullanılan birkaç farklı motor yağı türü vardır. En yaygın türü petrol bazlı yağdır. Arabalarda en çok kullanılan motor yağı türüdür. Sentetik bir bazdan yapılan sentetik yağlar da vardır. Bu sentetik yağlar ısıya ve aşınmaya karşı daha dirençlidir. Ayrıca motor hasarına neden olma olasılıkları da düşük. Hangi motor yağının kullanılacağını bilmek için öncelikle ne tür bir motora sahip olduğunuzu bilmelisiniz. Ardından, ne tür bir yağ istediğinizi bilmelisiniz. Son olarak, arabanıza yağ doldurulması gerekip gerekmediğini bilmeniz gerekir.

Motor Yağı Biterse Ne Olur?

15 40 Motor Yağı Hangi Araçlarda Kullanılır?

Arabanız için kullanmanız gereken motor yağı türü, aracınızın sahip olduğu motor tipine bağlıdır. Bazı otomobiller benzinli motorlara sahipken, diğerleri dizel motorlara sahiptir. Bazı arabalarda tek veya çift kademeli pistonlu motor bulunurken, diğerlerinde dört zamanlı pistonlu motor bulunur. Kullanmanız gereken motor yağı türü de aracınızın üreticisine bağlıdır. Bazı üreticiler kendi motor yağını belirtirken, diğerleri motor yağını belirtmez. Genel olarak, bir API motor yağı kullanmalısınız. Sentetik bir yağ kullanmayı da düşünmelisiniz.

Motor yağları, arabanızdaki motoru yağlamak ve soğutmak için kullanılır.

Motor Yağı Biterse Ne Olur?

Motor yağı bir arabanın en önemli parçalarından biridir. Motoru yağlar, aşırı ısınmasını önler ve sürtünmeyi azaltır. Aracınız için doğru tipte motor yağı kullanmak önemlidir. Ne tür bir motor yağı kullanmanız gerektiğini bilmek için, ne tür bir motora sahip olduğunuzu bilmeniz gerekir. 

Motor yağları, arabanızdaki motoru yağlamak ve soğutmak için kullanılır. Farklı araç türleri için farklı motor yağları mevcuttur. Arabanız için kullanmanız gereken motor yağı tipi, sahip olduğu motor tipine bağlı olacaktır. Bu noktada ihtiyaçlarınıza yönelik nasıl ilerleyeceğiniz konusunda emin değilseniz mutlaka alanında uzman kişilerden destek almalısınız. Otopratik kaliteli malzemeler kullanarak yağ filtresi değişim hizmetlerini sunar. Ayrıca şanzıman yağı değişimi ve ister benzinli ister dizel araçlarda yağ değişim hizmeti ihtiyacınızda Otopratik hizmetinizdedir. Aracınızla ilgili tüm ihtiyaçlarınız için Otopratik’ten oto servis randevusu almak için zaman kaybetmeyin.